Foto on illustreeriv. Foto: Julia Vakina
Vidrik Võsoberg 31. jaanuar 2020 16:21
„Kas keegi oskab öelda, millal saab raha välja võtta teisest pensionifondist? Arvasin, et 1. jaanuarist saab,“ uuris sotsiaalmeedias kodanik, kes ei teadnud, et pensionireformi pole isegi veel välja kuulutatud. Pankade teatel pole eestlased küll hordidena tormanud oma teise samba raha väljamaksmist nõudma, kuid selle kohta hakati uurima juba eelmiste riigikogu valimiste ajal.

Priit Rum LHV pangast ütles, et ta ei oska arvuliselt välja tuua, kui palju inimesi on viimastel päevadel teadmatusest oma teist pensionisammast nüüd ja kohe välja võtta soovinud, aga seda on juhtunud varemgi.

„Selliseid soove on olnud iga aasta,“ nentis Rum. „Inimesed ei ole sellest süsteemist nii hästi aru saanud ja on ka enne ja vahetult pärast viimaseid riigikogu valimisi arvanud, et see on võimalik. Ilmselgelt on siin see seos olemas, et mida rohkem on pensionireformist räägitud, seda rohkem on neid inimesi, kes pensionireformi või selle raha väljavõtmise kohta küsivad.“

Priit Rumi teatel näitavad LHV klienditeeninduse andmed, et eelmisel aastal küsiti pensioniga seotud küsimusi ja ka nende väljamaksete kohta märksa rohkem kui aasta varem. Mäletatavasti oli teise samba vabatahtlikuks muutmine EKRE, Keskerakonna ja Isamaa mullu aprillis sõlmitud koalitsioonileppe üks osa.  

Swedbanki pensioni ja investeerimise valdkonnajuht Kaire Peik kinnitas, et inimeste huvi oma teise pensionisamba varade vastu on viimastel päevadel kasvanud. „Soovitakse teada oma teise samba varade seisu ning millal tekib võimalus teisest sambast raha välja võtmiseks,“ kirjeldas Peik.

Ta ei vastanud otsesõnu küsimusele, kas inimesed on tulnud panka konkreetse raha väljavõtmise sooviga, kuid kinnitas, et teadlikkus on täna suhteliselt tagasihoidlik. „Inimesed ei tea, et kui nad soovivad teisest sambast raha välja võtta, siis nad ei saa seda teha osaliselt, vaid peavad välja võtma kogu summa,“ kirjeldas Swedbanki esindaja. „Samuti ei teata, et pärast raha välja võtmist saavad nad kogumisega teises sambas jätkata alles pärast kümne aasta möödumist.“

SEB Life and Pension Baltic Eesti filiaali juht Triin Messimas ütles, et teise samba teemal panga poole pöördunud inimeste hulk on viimasel ajal mõningal määral kasvanud. Samba väljamaksmist pole nõutud, küll aga on uuritud, kui palju sellesse raha on kogunenud ning küsitud infot pensionifondide, kogumisalternatiivide ja investeerimisvõimaluste kohta. Messimas nentis, et paljud pensionisambast lahkuda soovivad inimesed tunnevad end raha edasise investeerimise teemal ebakindlalt ning tulevad seepärast pangast nõu küsima.