SULETUD: 18. detsembril sulgesid ketiapteegid pooleks päevaks oma uksed.Foto: Martin Ahven
Kristjan Väli 31. jaanuar 2020 12:04
Detsembri lõpus korraldasid apteegireformi vastu protestivad ketiapteegid hoiatusstreigi ja sulgesid pooleks päevaks uksed. Hoolimata selles, et kõnealune protestiaktsioon tekitas inimestes üksjagu meelehärmi, ei olnud selles midagi kriminaalset, kinnitab prokuratuur.

Põhja ringkonnaprokuratuuri ringkonnaprokurör Denis Tšasovskih ütleb, et möödunud aasta 18. detsembril toimunud ketiapteekide sulgemise aktsioon oli nende huviorbiidis ja nad pidasid sellel teemal ka konkurentsiametiga konsultatsioone. Küll aga jõuti ühiselt järeldusele, et puudub alus kriminaalmenetluse alustamiseks.

„Selgitame, et lisaks sündmuse kontekstile hindas prokuratuur toimunud aktsiooni potentsiaali mõjutada kaubaturgu negatiivselt. Karistusseadustiku § 400 eesmärgiks on ära hoida konkurentsi moonutamist ja tagada konkurentsiolukorra toimimine. Kuivõrd prokuratuurile teadaolevate asjaolude kohaselt seisnes ettevõtjate vaheline koostöö vaid ühekordses apteekide lühiajalises sulgemises, siis ei ole see oma iseloomult ega intensiivsuselt selline tegevus, millele oleks põhjendatud reageerida kriminaalmenetluse alustamisega,“ sõnab Tšasovskih.

17. detsembril kukkus riigikogus läbi apteegireformi peatamise seaduseelnõu, mistõttu korraldasid apteegiketid järgmisel päeval hoiatusstreigi.

Eesti Apteekide Ühenduse juht Timo Danilov saatis hoiatusstreigi päeval välja  pressiteate. „Igal otsusel on tagajärg. Kuna poliitikud on andnud sõnumi, et Eestis piisab 200 apteegist ja 300 apteeki võib sulgeda, ilma, et sellest apteegiteenus ja ravimite kättesaadavus kannataks, siis on nad sellega vastutuse endale võtnud,” ütles Danilov pressiteate vahendusel.

Sotsiaalminister Tanel Kiik ütles detsembris, et aktsioon on küüniline ja näitab vaid seda, et apteegireform on vajalik.  „Seda kõike tehakse niivõrd küünilisel moel, päev pärast riigikogus toimunud hääletust,“ kinnitas Kiik, et selle streigiga valitsust ja riigikogu põlvili ei suru. „Mina ei ole näinud nii madalat viisi survestada valitsust-parlamenti,“ lausus minister toona.

Konkurentsiameti direktor Märt Otsa sõnul on tegu äärmusliku meetmega, mida kasutada ei tohiks: „See on konkurentsiameti vaates libedal jääl kõndimine, sest ettevõtete vahel konkreetne kokku lepitud tegevus on igati taunitav.“