Maailm

Avaldatud 31. jaanuaril kell 8.20, oluliselt täiendatud 2. veebruaril kell 12.00

HÄDAOLUKORD KESTAB: vähemalt 305 surnut, ohtlik Wuhani viirus levib 27 riigis (218)

Toimetas Aadu Hiietamm, Hindrek Pärg, 2. veebruar 2020 12:00
Sõjaväemeedik Wuhanis uude koroonaviirusesse nakatanud patsiendi eest hoolitsemas. Pilt on tehtud 31. jaanuarilFoto: SIPA/Scanpix
Hiinas Wuhani linnas valla pääsenud  uue koroonaviiruse 2019-nCoV ohvrite arv tõusis pühapäeva hommikuks 305 inimeseni, kui Hubei provintsi tervishoiuametnikud teatasid 45 uuest surmajuhtumist. Esimene inimene suri ka väljaspool Hiinat, täpsemalt Filipiinidel.  Saksamaal tõusis haigestunute arv pühapäeva keskpäevaks kümneni. Üle maailma on Haigestunuid 14 634. Lääneriikide meedia kahtlustab Hiinat ohvrite tegelikku arvu varjamises ning neid on ilmselt oluliselt rohkem. 

Filipiinidel Manila haiglas laupäeval surnud mees on Wuhanist pärit hiinlane.  "See on esimene surmajuhtum väljaspool Hiinat," teatas WHO esindaja Filipiinidel Rabindra Abeyashinghe.

Samal teemal

Filipiinide võimud andsid teada, et keelavad koheselt kõikide välismaalaste saabumise Hiinast.

Maailma terviseorganisatsioon (WHO) kuulutas juba neljapäeva õhtul, et Hiina koroonaviiruse haiguspuhang kujutab endast rahvusvahelist terviseohtu. WHO peadirektor Tedros Adhanom Ghebreyesus ütles siiski, et reisimist ja kaubandust ei ole terviseorganisatsioonil kavas veel piirata. Paljud riigid on seda juba teinud.

Näiteks peatati Itaalia valitsuse otsusega kõik lennud Hiinast. Sama tegi ka Iisrael. Itaaliat ajendas niisugust otsust tegema kahel Hiinast saabunud turistil avastatud koroonaviirus Ühtlasi kuulutas Itaalia valitsus reedel eluohtliku koroonaviiruse leviku tõkestamiseks välja kuus kuud kestva eriolukorra.

Itaalias kuulutati välja kuus kuud kestev eriolukord. Foto: Reuters/Scanpix

Lendude peatamisest on teatanud suur hulk tuntud lennufirmasid, nende seas on British Airways, Lufthansa ja Air France. Soome lennukompanii Finnair teatas reedel, et lõpetab Hiinasse lendamise 6. - 29. veebruaril.

USA välisministeerium soovitas neljapäeva hilisõhtul kodanikel Hiinasse mitte reisida. Tegemist on neljanda ehk kõige kõrgema astme reisihoiatusega. 

Foto: AFP/Scanpix

Väljaspool Hiinat on uus koroonaviirus diagnoositud 27 riigis. Euroopa riike on nende hulgas seitse: Saksamaa (kümme),  Prantsusmaa (kuus haiget),  Itaalia (kaks haiget), Suurbritannia (kaks), Soome (üks haige) ja reede õhtul lisandusid Rootsi (üks) ja Hispaania (üks). Kaks haigestunut hiinlast tuvastati ka Venemaal, kuid seda riigi Aasia osas. 

Saksamaal pühapäeval lisandunut kaks haiget saabusid kodumaale laupäeval lennukis, mis tõi Wuhanist ära sealt lahkuda soovinud sadakond sakslast.   

Viirust võetakse tõsiselt ka USAs - reedel kuulutas terviseminister Alex Azari koroonaviiruse üleriigiliseks hädaolukorraks. Ühtlasi teatati, et alates 2. veebruarist kohaliku aja järgi pärast kella 17 Wuhanis ning Hubei provintsist saabuvaid inimesi ootab 14päevane karantiini.

Samuti teatati, et kõik Hiinast saabuvad reisijaid pääsevad USAsse sisse ainult läbi seitse lennujaama.

Laupäeva hommikul teatas CNN, et koguni 62 riiki on juba kehtestanud sissesõiduks piirangud Hiinast tulnutele. 

Pühapäeva hommikul anti teada, et Austraalia järel keelab ka Uus-Meremaa Hiinast tulevatele lennureisijatele sisenemise riiki.

NB! Tabelis toodud arvud on 2. veebruari kell 10 seisuga.