ETV pooldokumentaalne lühisari „Hetk ajaloos“ toob vaatajani selle, kuidas jõuti Tartu rahulepinguni. Foto: Kairit Leibold (ETV)
Kristjan Roos, Linnalehe vastutav toimetaja 30. jaanuar 2020 18:27
Tartu rahulepingu sõlmimise 100. aastapäeva tähistamisega pannakse punkt Eesti 100 väga mahukale ja sisutihedale programmile.

Need kuud on andnud igaühele, kellele vähegi Eesti korda läheb, võimaluse süüvida meie ajaloo tähtsamatesse hetkedesse. Viimaseks põnevaks näiteks on ETV-s linastuv lühisari „Hetk ajaloos“, kus Eesti ajaloo suurkujud meenutavad Tartu rahuläbirääkimiste aega.

Nii rahuläbirääkimiste peaarhitekt Jaan Poska kui ka näiteks Jaan Tõnisson olid geniaalsed riigimehed, kuid ka suured strateegid, lisaks tõelised aatemehed. Ja samuti igas mõttes tõelised härrasmehed. Neilt on palju õppida.

Tartu rahu 96. aastapäeval küsis toonane välisminister Marina Kaljurand, kes on tänapäeva Poskad, Strandmannid ja Piibud. Ta vastas ise: nad on muutunud, jalutuskepi asemel kannavad nad arvutit ja telefoni ning kalligraafilise käekirja on asendanud e-kirjad, samas on armastus ja austus Eesti vastu neil, Eesti diplomaatidel, täpselt sama nagu Eesti riigi rajajate põlvkonnal.

Poska mälestuse eest seisja, õigusajaloolane Peeter Järvelaid avaldas aga sel nädalal, et kui võrrelda Poskat praeguste diplomaatidega, siis iseseisvat mõtlemist on välispoliitika kujundajatel jäänud vähemaks. Liitlassuhted kohustavad ja kammitsevad.

Kui aga Poska näeks, mis toimub praegu poliitikas, pööraks ta hauas ilmselt üldse ringi. Selline kukepoks, üksteise halvustamine ja kraaklemine, reljeefsed väljendid ette ja taha – täielik ärapanemine. Kadunud on soliidsus ja aated ehk kõik see, mida on kandnud Poska, Tõnisson ja Meri.