Juhtkiri

Juhtkiri | EKRE mitmetahuline apteegireform (2)

Ohtuleht.ee, 30. jaanuar 2020, 18:49
EKREt võiks apteegireformi teemal kaasamõtlemise ja oma ettepanekutega väljatulemise eest tunnustada, kui nad ei teeks seda viimasel minutil enne reformi elluviimise tähtaega. EKRE tegevusest paistab läbi pigem poliitilise omakasu lõikamise soov, mida saadakse nii viimasel hetkel pildile hüppamisega kui ka siis, kui kuidagi õnnestuks oma ettepanekud seadusesse sisse suruda. EKRE jääb praegu võidumeheks isegi siis, kui nende ettepanek tagasi lükatakse, sest siis peab keskerakondlasest sotsiaalminister Tanel Kiik leidma ikkagi lahenduse, kuidas kindlustada 1. aprillil apteekide toimimine. Ka siis saaks EKRE öelda, et nemad ju proovisid olukorda lahendada, kuid teised ei tulnud kaasa. On vähe poliitilisi võite, mis teeks EKRE-le rohkem rõõmu kui Kiige langemine ministrikohalt.

Küll aga tuleb EKREt tunnustada, sest nende ettepanekud on huvitavad ja kattuvad nii Keskerakonna, Isamaa kui ka isegi Reformierakonna ideedega, kuigi mõne punkti tagant võivad piiluda välismaise hulgimüüja huvid, mis selgitaks, miks mõnda punkti on seletuskirjas nii hoolikalt lahti kirjutatud.

Siiski on EKRE jätnud selgitamata, kuidas aitab tarbijaid see, et apteegid saaksid osta välismaistelt hulgifirmadelt, kuuludes samal ajal kodumaisele hulgifirmale, kellel pole mingit huvi kelleltki teiselt osta, sest praegu saavad nad kogu kasumi endale hoida. Ehk turg avataks näiliselt, kuid tegelikult saaksid siin tegutsevad hulgifirmad tehingud ehk isegi välismaale peita, mis muudaks kohalike ametite kontrollivõimekuse veelgi nigelamaks. On väga kaheldav, et see tähendaks Eesti tarbijale madalamaid hindu.

Küll aga väärib tunnustust idee, et haiglaapteegid saaksid õiguse hakata tõbistele ise ravimeid müüma. Kuidas aga toimiks konkurents olukorras, kus haigla rendipinnal tegutseb ketiapteek ja selle kõrval hakkaks haiglaapteek kordi odavamaid ravimeid müüma? Või on tulemuseks, et hoopis haiglaapteekide hinnad tõusevad vastupidiselt EKRE lootustele samuti kosmosesse?

Võttes aga arvesse riigikogu meelsust, on väga raske loota, et enne 1. aprilli leitakse üksmeel. Nii on pall ikka ja endiselt sotsiaalminister Kiige väljakupoolel.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee