Maailm

Uus teleskoop jäädvustab päikese pinda seninägematu detailsusega (5)

Toimetas Aare Kartau, 30. jaanuar 2020 14:08
Detailne kujutis päikese pinnast.Foto: SWNS/Scanpix
Hawaiil sel aastal valminud Inouye teleskoobiga tehtud esimesed jäädvustused päikesest toovad eelnevalt hägusena nähtud tähe pinna teravalt fookusesse, vahendab The Guardian.

Päikese pinna jäädvustus kujutab kuldseid rakutaoliseid moodustusi, mille reaalset suurust võib võrrelda näiteks Prantsusmaa pindalaga. Fotol olevad heledad keskmised osad kujutavad päikese sisemuses tekkinud ülikuuma plasmat, mille temperatuur on umbes 6000 kraadi. Kui plasma jahtub, vajub see tagasi pinna alla nn kitsaste kanalite kaudu, mis on fotol kujutatud tumedana. Detailne kujutis võimaldab teadlastel päikese käitumisest rohkem teada saada ning selle aktiivsustsüklit ja energiapurskeid täpsemalt ennustada.

Rabavad kujutised paljastavad struktuuri, mis on varem mäsleva plasmaga kaetud väliskihi taha peitu jäänud. „Need on kõrgeima resolutsiooniga fotod, mida on kunagi päikese pinnast tehtud,“ selgitas Inouye päikeseteleskoobi projektijuht Thomas Rimmele. Mehe sõnul on eelnevalt vaid heleda alana nähtud struktuur nüüd paljude väiksemate osadena kujutatud. Teadlased saavad analüüsida kaadreid, mis suudavad näitavad päikese pinda, nagu asuks see vaid 30 km kaugusel.

2013. aastal ehitama hakatud USA riikliku päikeseobservatooriumi teleskoopi nimetatakse „muljetavaldavaks tehnoloogiliseks saavutuseks“. Teleskoobi jahutamiseks kasutatakse igapäevaselt tonnide viisi jääd ning selle üheks osaks on neljameetrine peegel, mis on omataoliste seas maailma suurim. Daniel K Inouye nime kandev teleskoop asub Hawaii Maui saarel 3000 meetri kõrguse Haleakala vulkaani tipus.

Eksperdid loodavad, et analüüside ja järgnevate vaatluste abil on võimalik lahendada mitmeid päikese kohta esinevaid müsteeriume, näiteks kuidas on tähe atmosfääris temperatuur miljoneid kraade, kui selle pind on „vaid“ 6000 kraadi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee