Maailm

DILEMMA: kas hõisata või nutta, et Brexit saab teoks? (42)

Tiina Tamman, 31. jaanuar 2020 08:05
HÜVASTI, EUROOPA LIIT! Suurbritanniast valitud saadikud lahkusid europarlamendist juba 29. jaanuaril ehk kaks päeva enne riigi lahkumist Euroopa Liidust.Foto: EPA/Scanpix
Täna hilisõhtul (kell 23 Londoni aja järgi) lahkub Suurbritannia Euroopa Liidust. Brüsselis lehvib Briti riigilipp pooles mastis, Londonis toimub parlamendihoone ees suur rahvapidu. Küsitluste kohaselt (YouGov) ei tähista aga lahkumist enamik britte: 57% kohe kindlasti mitte ja 23% arvatavasti mitte.

Samalaadsed meeleolud peegelduvad ka küsimuse puhul praegustest tunnetest: 2% arvab, et tagasi EL-i rüppe minek on võimalik; 9% on viha täis; 13% ei usu, et rahvas tahab lahkuda; 12% on löödud; 41% on lahkumisega leppinud ja 23% ei oska öelda. 

Samal teemal

Alates 2016. aasta rahvahääletusest kulus praegusesse punkti jõudmisek kolm ja pool aastat. Brexit on rikkunud kahe peaministri – David Cameroni ja Theresa May – poliitilise karjääri, aga sama võib öelda ka kaheksa valitsusministri ja enam kui 80 parlamendiliikme kohta. Ka riigi kirjutamata põhiseadust on Brexit väga teravalt proovile pannud. 

Räägitud on lahkumise rahalisest võidust. Viimaste aastate andmete põhjal on riik maksnud Brüsselile keskmiselt 15 miljardit naelsterlingut aastas, Brüssel on riiki toetanud 6 miljardiga, seega on aastane liikmelisus maksnud 9 miljardit. See olekski lahkumisvõit, ent vaatlejate meelest on praegustes majandusoludes, kus eelkõige käriseb tervishoiusüsteem, see ikkagi väike summa. Pealegi on vaja laupäeval algava üleminekuperioodi jooksul Brüsselile samu summasid edasi maksta.

Peaminister: üleminekuperiood lõpeb 31. detsembril

Peaminister Boris Johnson tahab üleminekuperioodi 31.detsembriks lõpetada ja on selle kuupäeva Brüsseli survestamiseks isegi seadusesse sisse kirjutanud. Aga Brüsselil pole kuhugi kiiret. Sealt tulevate signaalide kohaselt pole üldse võimalik nii kähku vabakaubanduslepet sõlmida.

Suurbritannia peaminister Boris Johnson soovib 1. veebruaril algava üleminekuperioodi lõpetada igal juhul 31. detsembriks. Foto: ZUMAPRESS/Scanpix

Teada on, et Johnson tahab umbes samasugust lepet, nagu on EL-i ja Kanada vahel, aga rahandusminister Sajid Javid on juba öelnud, et riik kehtestab omapoolsed standardid, ei järgi enam EL-i nõudeid. See on  äriringkondades järjekordselt ärevust tekitanud. Teadmatust ja segadust on ka immigratsiooni osas. Siseminister Priti Patel on öelnud, et tulevad lihtsamad reeglid ja Austraalia moodi punktisüsteem.

London on ka Brüsselile kinnitanud, et neid EL-i kodanikke, kes pole seni alalise elaniku staatuse saamiseks soovi avaldanud, riigist välja ei saadeta, aga pole teada, mis nendega siis tehakse, kui nad staatuse taotlemiseks avaldust sisse ei anna.

Kodaniku jaoks ei näi üleminekuperioodi jooksul midagi muutuvat, küll aga saab riik alustada läbirääkimisi teiste riikidega. Ja näiteks USA vägagi huvitatud. USA rahandusminister Steve Mnuchin käis äsja Londonis ja avaldas soovi aasta lõpuks kaubanduslepinguga maha saada. Aga seegi on mitme otsaga asi. Tüliõunaks on Hiina elektroonikafirma Huawei, milles USA näeb Hiina valitsuse käepikendust, süüdistab seda spioneerimises. USA ei taha, et Suurbritannia lubaks Huaweil oma riigis tegutseda. Aga just sellise otsuse on Johnson äsja teinud, küll piirangutega, aga kriitikud on kärmed märkima, et anna kuradile sõrm... Johnson samas kujutab ette, et Huawei viib riigi internetisüsteemi kõrgemale tasemele vaid selle piirimail liikudes.

Euroopa Liidust lahkumise puhuks vermiti 50penniseid münte tekstiga „Rahu, õitseng ja sõprus kõigi rahvastega“. Foto: EPA/Scanpix

Samal teemal

01.01.2020
UUS SÜDA: Suurbritannia lahkumisega vähenes Euroopa Liidu pindala ja muutus geograafiline keskpunkt
31.00.2020
FOTOD | HEAD AEGA! Suurbritannnia lahkus Euroopa Liidust
31.00.2020
BREXIT VABASTAS KOHA! Uus eurosaadik Riho Terras: pileti Brüsselisse ostsin eile, kohvri viskan ajutiselt tuttavate juurde
30.00.2020
BREXIT TULEB: Eesti lihtinimese jaoks midagi hullu ei juhtu