Juhtkiri

Juhtkiri | Usaldushääletus ei usalda pensionisammast (10)

Ohtuleht.ee, 30. jaanuar 2020, 00:01
Võimuliidu otsus siduda pensionireformi vastuvõtmine usaldushääletusega oli ses mõttes õige, et riigikogu saalis toimunu kujuneski tõepoolest mõõduvõtmiseks selle valitsuse usaldusväärsuse üle. Kui pidevalt on juttu olnud dialoogi vajalikkusest ühiskonnas, siis pensionireformi lõppfaas on kujukas näide, kuidas poliitiline asjaajamine välja ei peaks nägema.

Ühiskonna jaoks väga olulise reformi vastuvõtmine teerullimeetodil kahjustab mitte ainult meie poliitilist kultuuri, vaid jätab vastuseta ka pensionireformi sisu puudutavad väga olulised küsimused. Seni on poliitikud rahvale meeldimise nimel keskendunud säästude teisest sambast väljavõtmise võimaluste reklaamimisele, kuid pole midagi sisulist rääkinud teise samba fondide tegevuse jätkamisest. Vastuoludele on tähelepanu juhtinud peale opositsioonipoliitikute ka õiguskantsler, fondid ja kindlustusseltsid, aga ka viimaste kui asjast huvitatute palgatud õigusspetsialistide analüüsid.

Kui võimuliidu vastuseks õiguskantslerile on, et ärgu toppigu oma nina poliitikasse, siis ei aita selline suhtumine kuidagi lahendada reformis peituda võivaid vastuolusid. Jaanalinnu kombel pea liiva alla peitmisega probleemid aga ei lahene, pooliku või mittetöötava seaduse vastuvõtmine tähendab riigikogu praaki. Usaldushääletusega väldib võimuliit muudatusettepanekute läbihääletamist ja säästab sellega nende kinnitusel mitmeid päevi riigikogu tööaega. Sel juhul väljub probleem lahendamata kujul riigikogu saalist ning kui president selle välja kuulutamata jätab, asub sellega tegelema riigikohus.

Tõele au andes lõikab opositsioon oma varasema tegevusetuse vilju, sest pidev nurin raha kogujate jaoks ebasoodsa ning fondide ja seltside poole kaldu teise samba üle on kestnud selle loomisest saadik. Suhtumiselt parem pole ka praegune võimuliit, kes ütleb otse välja, et teise sambasse jääjate huvide kaitse neid ei huvita. Mõni ime siis, kui sellises olukorras on põhjust rääkida mitte ainult võimuliidu, vaid ka opositsiooni usaldusväärsusest.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee