Eesti uudised

Lipud ja trummipõrin: Tartu ülikool seab vastavatud Delta keskusele suured ootused (8)

Asso Ladva, 29. jaanuar 2020 15:08
UHKE VÄRK: Tartu ülikool avas 30 miljonit eurot maksnud Delta õppe- ja teadushoone.Foto: Aldo Luud
„Kas ma olen ikka õiges kohas? See on nagu diskoteek!“ Värvimuusika, välkuvad ekraanid, punane vaip, enekaid klõpsivad noored, tümpsuv muusika. Nii tervitas sisenejaid kolmapäeval Reigo Ahvena trummisoologa uksed avanud Tartu ülikooli Delta õppehoone, kus leidsid kodu majandusteadlased, matemaatikud, arvutiteadlased koos üliõpilastega ja ettevõtluskeskus, kokku 3000 inimest.

Õppehoone suur auditoorium tuubiti pilgeni ministreid, rektoreid ja ülikooli rahvast täis. Ukse taha jäänutele olid avatud kõik maja auditooriumid, kus avamistseremooniat sai jälgida suurelt ekraanilt. Valgetes Delta särkides noored talutasid soovijaid mööda maja ringi ja näitasid, mida uhke maja endas peidab.

Udupeenes majas lambilüliteid ei leia, valgustus süttib ja kustub automaatselt. Ka võtmeid on vähevõitu, enamus uksi avanevad vaid kaardiomanikele. Iroonilisel moel tunnistavad aga tudengitele mõeldud hoiukapid ainult vanamoodsat võtit.

Delta tähendab koostööd

„Selle maja rajamise algne idee oli panna üliõpilased, teadlased ja ettevõtjad igapäevaselt koos tegutsema,“ ütleb Tartu ülikooli rektor professor Toomas Asser. „Nii kasvatame teadlaste ja ettevõtjate põlvkonna, kes saab hakkama kiiresti muutuvas keskkonnas.“

„Tartu on soovinud, et elu käiks kesklinnas ja Emajõe ääres,“ ütleb Tartu linnapea Urmas Klaas. „Selles majas saab tudeng või teadlane sülearvuti, minna kohvikust jäe äärde, torgata varbad vette ja tunda ennast hästi.“

Vastavatud õppe- ja teadushoone maksumus oli koos käibemaksuga 28 425 600 eurot. Arvutiteaduste instituudi juhataja akadeemik Jaak Vilo sõnul peavad paljud seda kalliks, kuid toob kohe kõrvale võrdluse, et Delta majas ühel kevadel lõpetavad inimesed loovad ainuüksi ühe aasta jooksul Eesti ettevõtetes rohkem kui 30 miljonit lisandväärtust.

Maamärk või kolemaja?

Uus maja tekitab juba vastakaid arvamusi. Nii mitmedki peavad uut hoonet Tartu uueks maamärgiks. Teised võrdlevad seda muu Tartu kolearhitektuuriga nagu Zeppelini keskus ja kaubamaja. Kui üldiselt töötingimusi kiidetakse, siis hiiglaslikus majas tuleb paljudel töötajatel leppida vaatega läbi hoone aatriumi naaberkabinetti. Päris akende omanikud saavad välisvaadet nautida läbi maja kaunistava metallkonstruktsiooni, mis mõnele meenutab trelle.