Maailm

SEE ON VANDENÕU: palestiinlased lükkasid Trumpi rahuplaani pikemalt mõtlemata tagasi (20)

Greete Kõrvits, Aadu Hiietamm , 29. jaanuar 2020 14:10
RAHUPLAANI VASTU: Palestiina tudengid kolmpäeval Gaza sektoris Donald Trumpi rahuplaani vastu meelt avaldamas. Foto: Reuters/Scanpix
USA president Donald Trump esitles teisipäeval Washingtonis Lähis-Ida rahuplaani, milles seisab ettepanek luua iseseisev Palestiina riik ning mis lubab palestiinlastele senisest kaks korda suuremaid alasid. Palestiina president Mahmoud Abbas lükkas rahuplaani koheselt tagasi. Ta rõhutas kohalikus televisioonis, et selle koht on ajaloo prügikastis.  

Värske 180 leheküljel esitatud Lähis-Ida rahuplaan tundub poliitikavaatlejate hinnangul esmapilgul Palestiina suhtes pealtnäha justkui leplik. Plaani peaarhitekt on Donald Trumpi juudi rahvusest väimees Jared Kushner, kes tegi selle kallal viimased kolm aastat tööd.  Nii Iisraeli peaminister Benjamin Netanyahu kui ka opositsiooniliider Benny Gantz on plaaniga igati rahul.

Trumpi ettepanekul võiks iseseisva Palestiina riigi pealinn olla Ida-Jeruusalemm. Samas rõhutas ta, et Jeruusalemm jääb Iisraeli jagamatuks pealinnaks. Teisisõnu, palestiinlased saaksid võimaluse rajada pealinn kusagile Jeruusalemma äärealadele. Palestiina president Mahmoud Abbas rõhutas, et Trumpi plaan on vandenõu ning ükski palestiinlane ei ole valmis tegema kompromisse Jeruusalemma asjus. Samuti ei nõustu palestiinlased Läänekalda kuulumisega Iisraelile.

Palestiinlased: Trumpi plaan on vandenõu  

Palestiinlaste sõnul on igasugune dokument, mis ei kuuluta Iisraeli okupeerivaks riigiks, petukaup. Ehkki Trump soovib formaalselt nn kahe riigi lahendust, on plaan Palestiina silmis Iisraeli kasuks kallutatud. Ka pole palestiinlastel sooje tundeid Trumpi vastu seetõttu, et too 2017. aastal Jeruusalemma (USA silmis) Iisraeli pealinnaks kuulutas. Okupeeritud Ida-Jeruusalemma peavad palestiinlased oma pealinnaks.

RAHUPLAANI ESITLUS: USA president Donald Trump (paremal)  tutvustas Valges Majas Lähis-Ida rahuplaani Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahu juuresolekul. Foto: AFP/Scanpix

Donald Trump tutvustas Valges Majas Lähis-Ida rahuplaani kõrvuti Iisraeli peaministri Benjamin Netanyahuga, kes tänas Trumpi sõpruse eest. Kohal viibisid ka Netanyahu kodumaine põhirivaal Benny Gantz ning Omaani, Araabia Ühendemiraatide ja Bahreini suursaadikud. Tähelepanu äratas, et Palestiina president Mahmoud Abbasi kutsutute seas ei olnud. Trump ütles, et oli kirjutanud teisipäeval Abbasile toetuse saamiseks kirja. 

Rahuplaani tutvustamisel väljendas Trump palestiinlaste suhtes kaastunnet, öeldes: „Palestiinlased elavad vaesuses ja vägivallas, neid kasutavad etturitena ära need, kes üritavad terrorismi ja äärmuslust edendada. Nad väärivad palju paremat elu!“ Rahuplaani elluviimise ühe peamise eeldusena peavad palestiinlased loobuma terrorismist ehk loobuma islamiliikumise Hamas toetamisest.  

Rahuplaani hoobilt tagasi lükanud palestiinlasi võib ehk äärmisel juhul ümber veenda teiste Araabiamaade toetus sellele, kuid see selgub alles lähitulevikus, arvas USA endine suursaadik ÜROs.Nikki Haley. Plaaniga nõustumisel ootaks palestiinlasi 50 miljardit dollarit majandusabi.

Poliitikavaatlejad usuvad, et Donald Trumpi esitatud rahuplaani peamine eesmärk toetada Iisraelis 2. märtsil toimuvate erakorraliste parlamendivalimiste eel Benjamin Netanyahut ning samuti USA-s sügisel toimuvate valimiste eel enda poole ameerika juute.

Samal teemal

28.01.2020
Trump leiab, et aeg oleks luua iseseisev Palestiina riik: „Nad väärivad palju paremat elu!“