Poliitika

BLOGI | Helir-Valdor Seeder ja Kaja Kallas arutasid pensionireformi üle (256)

Ohtuleht.ee, 28. jaanuar 2020 22:25
Helir-Valdor Seeder (vasakul) ja Kaja KallasFoto: Stanislav Moshkov
Teisipäeva õhtul otse-eetrisse läinud "Esimese stuudio" külalised olid seekord Isamaa erakonna juht Helir-Valdor Seeder ja Reformierakonna liider Kaja Kallas, kes arutasid pensionireformi üle.

Saade oli põnev, sest valitsus sidus pensionireformi juba kolmapäeval toimuva usaldushääletusega. Niimoodi välistati ööistungid riigikogus ning koalitsioon on optimistlik, et parlamendis läheb hääletus lihtsalt. 

Küsimusi esitas seekord Andres Kuusk. 

22:13

Kaja, peate tunnustuma Seederit, et Isamaad toetab 11,4% ja surub läbi viimaste aastate suurima reformi. See on õpiku juhtum. 

Kallas: Müts maha, et suudate sellise asja, mille jaoks pole rahvamandaati. Tõepoolest, 11,4% hääletas Isamaa poolt, aga kõik ülejäänud erakonnad ei arvanud, et see on hea idee lõhkuda pensionisüsteemi sellisel kujul. Aga Helir viitab arvamusküsimustele, et "näete, inimestele ju meeldib." Kui inimestel küsida, kas nad soovivad riigireservidest jagada kõikidele 1000 eurot kätte, jagada reservid ühekordselt rahvale laiali, siis saaks see küsimus ka 80% toetuse, saaksime ka öelda, et see väga hea idee ja tehke seda. Me ei saa ju sellele tugineda, lugege majanduslikke argumente, mida ridamisi. 

Mul Seederile küsimus, enne kui saab sellele avantüürile vastata. Meedias ringleb Ratase 1,5a tagune intervjuu, milles ütleb, et II samba vabatahtlikuks muutmine, tähendab, et inimesed peavad tulevikus leppima madalama pensioniga. Kuidas tinistasite Ratase ära?

Seeder: Kohe vastan, aga vastan Kajale. Arvan, et kui teha küsitlus, kas jagada riigireservid ühekordselt rahvale laiali, ei saa me 80protsendilist toetust. Arvan, et eestlastel on kainet mõistust ja majanduslikku mõtlemist tunduvalt rohkem, kui arvate. Selles kajastub teie suhtumine reformi. Aga nüüd vastus - kui ajad õiget asja ja oled ise veendunud, oled veennev ka teistele ning suudad ka teistele selgeks teha oma taotlusi ja põhjendad ja argumenteerid seisukohti. Inimesed on arenemisvõimelised, ka Kaja Kallas. Kaja tegi mitte kaua aega tagasi ettepaneku kaotada ära sotsiaalmaks, mis tähendab kaotada ära pensiosüsteemist nii I kui ka II sammas. 

Kallas: mina ei ole sellist asja öelnud, see ei vasta tõele, et mina tahaksin lõpetada ära pensionisüsteemi. 

Seeder: Kuidas on sotsiaalmaksuta võimalik pidada üleval pensionisüsteemi?

Kallas: see oli osa debatist maksusüsteemist. See oli selles võtmes, et mida me maksustame. Kui inimesed töötavad erinevalt, siis mida peaksime maksustama selleks, et suudaksime ülalpidada pensionisüsteemi sellisel kujul, kui teame, et ühe pensionäri ülalpidamiseks läheb vaja kolme täiskasvanut. 

Viimane küsimus - kas homme õhtu on Jüri Ratas veel peaminister?

Kallas: See on küsimus pigem Helirile ja koalitsioonile. Loodan, et inimestele tuleb südametunnistus koju ja mõistavad, mis vea nad teevad, seda toetades.

Seeder: Homne hääletus on ennekõige pensionireformiseaduse hääletus. See on teisejärguline küsimus, et see on seotud valitsuse usaldusega. Homme kindlasti koalitsioonisaadikud toetavad pensionireformi vastuvõtmist ja riigikogu võtab selle vastu

22:12

Kallas: Kas oled rääkinud nende 14 500 Isamaa endise valijaga, kes teid seekord ei valinud? See võis olla põhjus, miks teie valimustulemus oli nii kehva. 

Seeder: see pole tänase saate teema, aga võin vastata. Pool aastat enne valimisi oli Isamaa toetusprotsent 3-4, valimispäeval 11%. Küllap, et tõime välja Eesti ühe kõige valulisema probleemi, tõstis seda. 

22:10

Seeder: Kindlasti on mõistlik mõelda oma peaga ja lähtuda oma konkreetsest olukorrast. Kui oleks arvestanud OECD ettepanekuid, ei oleks omal ajal läinud üle Eesti kroonile. Mis puudutab menetluse kiirust, siis 2001. aastal oli muudataus veelgi olulisem kui praegu, kui lõime täiesti uue pensionisüsteemi - lõime II pensionisamba jne. Toona anti aprillis eelnõu menetlusse, 12. septembril, vahepeal oli 3 kuud suvepausi, võeti eelnõu vastu, mis jõustus juba 1. oktoobril. 

Kallas: hea, et ajaloo sisse tõid. Kui meenutada, siis Reformierakond ja Isamaa olid samal poolel, tahtsime, et inimesed vastutaks rohkem oma säästude kogunemise eest, sest nii on teistes riikides, kus pensionid on kõrgemad. Sotsid ja keskerakondlased olid vastu, tahtsid, et riigi osa oleks suurem. Kompromissiks tuldi 6% kokku. Kogumispensionisüsteem oli teie valitsuse lubadus. Kas tahad öelda, et Mart Laar tegi omal ajal valesti selle eest seistes? 

Seeder: Olen rääkinud, ka teistega. Aga arvan, et inimesed on arenemisvõimelised ja ka vigu tuleb tunnistada ja parandada. Praktika on tõe kriteerium. Praegu peaksime tunnistama, et sellisel kujul 17a tagasi vastu võetud seadus ei ole praktikas tööle hakanud, ei olnud mõistlik, inimesed on rahulolematud. Kõige rohkem rahulolematud on need inimesed, kes saavad väljamakseid, kes saavad aru ja näevad, mida see väljamaksete süsteem tähendab ja annab. 

22:04

Helir-Valdor, kritiseerisite tugevalt õiguskantslerit

Seeder: Vastupidi. See polnud kritiseerimine. Ütlesin välja oma arvamuse tema ettepanekutele. Olen jätkuvalt selle juures. Üllatav, et suur osa meediast on nii valuliselt reageerinud. Riigikogu liikmena tegin oma tööd - avaldasin arvamust. Jätkuvalt arvan, et õiguskantsleri ettepanekud sisaldavad poliitilisi ettepanekuid. Mind üllatas siiralt, et minu arvamust kritiseeriti. Ei hakka televaatajatele seletama, mis olid õiguslikud ja mis poliitilised ettepanekud õiguskantslerilt. 

Kallas: Palju rohkem kui ründate kantslerit, oleks parem kuulda seda, millega lükkate ümber need ettepanekud või need põhiseaduse probleemid. mis ta välja toob. Olgu need õiguskindlus, tagasiulatuv probleem, ettevõtlusvabadus - neid kohti, kus eelnõu riivab põhiseadust, on päris palju. Tahaks kuulda palju rohkem sisu, mitte isikute üle.

Seeder: Kuula Vikerraadiot, Kaja, käisin täna seal, kommenteerisin paljusid aspekte. Mis puudutab kantsleri ettepanekuid - tagasiulatuva mõjuga eelnõusid on riigikogu küll ja küll vastu võtnud

Kallas: Mitte sellises mahus

Seeder: Selles pole midagi erakordset. Annan sulle riigikohtu põhiseadusliku järelvalvekolleegiumi otsuse, kus on väga selgelt öeldud, et "Tagasiulatuv jõud on lubatud, kui avalik huvi regulatsiooni muutmise vastu kaalub üles isikute õiguspärase ootuse." Õiguspärase ootuse printsiip, ka see kaalutakse kõik ära. Kui lähebki riigikohtuni, siis loomulikult on kõigi kohustus arutleda nende ettepanekute üle. 

Kallas: Õiguskantsler viitab samale asjale ja lükkab ümber sinu väite. Õiguskantsler ütleb, et jah, on võimalik kaaluda erinevate põhiseaduslike riivete vahel, aga ta ütleb enda kirjas, et kui see puudutuab 747 000 inimest ja 5 miljardit eurot pensionifondides, ei kaalu üles tagasiulatuvat mõju, et see oleks mõistlik. Seega see lahend, mida viitab, see mõju on liiga suur. 

Seeder: Just sellepärast tulebki seda muuta - nii pikaajalise mõjuga, nii suure rahalise mahuga. Niivõrd ebaõnnestunud seadus, mis on praktikas 17 aastat toimunud, ja tõestada praegu ära, et mingisuguste juriidiliste nüansside tõttu ei ole ebaefektiivset seadust muuta, ei ole kindlasti Eesti põhiseaduse mõte. Kindlasti leiame lahenduse, millega olemasolevat olukorda muuta.

Kallas: Kui sulle õiguslikud argumendid ei päde, siis majanduslikud argumendid, mida on esitanud IMF, OECD, Eesti Pank jne, kes ütlevad just seda, et majanduslikud mõjud sel otsusel on nii suured, et seda otsust ei tohi teha uisapäisa, ilma argumentidele tuginemata. Ei vasta ju tõele, et raha fondides põleb. Viimase aasta jooksul on tootlus olnud väga hea, parimatel fondides üle 20%, keskmisel 9-10%, mis on kõrgem kui inflatsioon.  

21:53

Kallas: Kaasamisüritus, mida rahanduskomisjon tegi - 18 organisatsiooni, igal organisatsioonil oli 3 minutit aega esitada oma seisukohti. Seejärel oli liikmetel 20 minutit kokku aega esitada küsimusi. See oli nende inimeste üle naermine. On vale öelda, et seisukohti arvestati. Ka õiguskantsleri peamine seisukoht oli see, et inimesi ei tohi kohelda ebavõrdselt. Ei vasta tõele, et on arutetud. Ei ole varjanudki, et tegime need ettepanekud, et kasutada kõiki tööriistu opositsiooni tööriistu, et hoida ära see jama. Obstruktsioon on opositsiooni roll. 

21:50

946 parandusettepanekut. Ei ole ju konstruktiivne?

Kallas: Kuidas ei ole? Tegime ka väga sisulisi ettepanekuid. Esitasime oma sisulise eelnõu, mis teeks II pensionisammast paremaks. Teiseks tegime terve ridu sisulisi muudatusettepanekuid. Kolmandaks tegime terve rea muudatusettepanekuid selleks, et panna koalitsiooni arutama nende üle, sest mõjutab nii palju inimesi. Miks ei võiks arutada, kui riigikogu päevakorrad on tühjad ja valitsusel muid eelnõusid tulemas ei ole? Ajaloo huvides on hea 20 aasta pärast vaadata, kes selle jama kokku keeras. Siis saab vaadata, et seda tegi Jüri Ratase valitsus. Väga märgiline, et eelnõud tuleb kaitsma EKRE minister, mitte Ratas.

Seeder: Kaja kirjeldus olukorrast parlamendis ei vasta reaalsusele. Muudatused on esitatud ajaviiteks. Sadade viisi on esitatud muudatusettepanekuid jõustumis tähtaegadega. See ei ole sisuline arutelu. Sisuline arutelu on toimunud kahe lugemise vahel. Valitsus kiitis ka heaks eelnõu, millega arvestati parlamendi aruteluga, millesse on sisse viidud mitu õiguskantsleri ettepanekut. Kui Kaja viitas, et kõik eksperdid on vastu - kõik esitavad finantsasutusi. Aga aja jooksul on mõned neist ka arvamust muutnud. 

21:46

Mis teid, Kaja Kallas, rohkem häirib, kas see, et reform tuleb või see, kuidas valitsus surub läbi?

Kallas: Häirib see, et pensionisüsteem lõhutakse ära. Kõik eksperdid on öelnud, et see on väga halb mõte Eesti tuleviku ja inimeste ja pensionite suhtes. Soovime kasutada kõiki võimalusi selleks, et kuritegu ära hoida.

Opositsioon ütleb, et koalitsioon kardab diskussiooni ja oma inimesi. Kuidas siis on?

Seeder: ei karda kedagi. Midagi ei lõhuta, olemasolevat süsteemi muudetakse, tehakse paremaks. Kelleltki ei võeta õigusi ära, vaid antakse juurde. Valitud tee tuleneb opositsiooni käikudest, millega blokeeritaks parlamendi töö nädalateks. Arvan, et väga mõistlik lahendus.

21:41

Saade algab!