Maailm

OH, JAH... Mõned inimesed kardavad Corona õlleviirust (13)

Toimetas Greete Kõrvits, 29. jaanuar 2020 19:13
...Foto: Reuters/Scanpix
Hiinast levima hakanud koroonaviirus tekitab mõistetavalt muret ka seal, kuhu ta veel pole jõudnud. Ikkagi kole haigus ja natuke salapärane ja päris hästi ei saa ikka aru ka, et mis ta on...

2019-nCOV on (hetkel veel) peamiselt Hiinas leviv koroonaviiruse tüüp, mille levik sai alguse Wuhani linna turult, kus kaubitsetakse elusloomade ja mereandidega. Haigestunul tekivad palavik, hingamisprobleemid ja kopsupõletik, mis ei allu antibiootikumidele. Viirus tungib organismi hingamisteede ja seedetrakti limaskesta rakkudesse, levides nii õhu teel piisknakkusena kui fekaaloraalselt. Koroonaviirused iseenesest pole inimesele täitsa tundmatu maailm, neid teatakse juba 1960ndatest aastatest.

Samal teemal

Koroonaviirus ei ole kuidagi seotud populaarse Mehhiko õllemargiga Corona. Heledal õllel, mida tarbijad sidruni- või laimiviiluga mekkida armastavad, ei ole sarnasele nimele vaatamata vastiku viirusega mingit pistmist.

Kuid kõik seda siiski ei tea. Väljaanne Vice kirjutab, et hämmastavalt (isegi murettekitavalt) suur hulk inimesi guugeldab murelikult otsingusõnu Corona beer virus ehk Corona õlleviirus. Tõsi, valdav osa otsingutest on ikka  mõistlikud, uurides selle kohta, kuidas viirust vältida, kus see levib jne.

Õlleviiruse pärast ei muretse ainult ameeriklased, vaid selle kohta guugeldavad ka eurooplased, austraallased, indoneeslased, indialased ja jaapanlased. Ainsad, kes näivad olevat täiesti teadlikud, et Coronast haigeks ei jää, on mehhiklased ise, kes õlut toodavad.

Ainus seos õlle ja viiruse vahel on nende nime päritolu. Ladina, samuti tänapäeva hispaania keeles tähendab corona krooni, mis teatavasti õllepudeli silti kaunistab. Viirused said 1965. aastal nime oma väljanägemise tõttu: mikroskoobi all näib neil olevat ebamääraselt kroonilaadne välimus.

Kes muretseb viiruste pärast, sel tasub meeles pidada iga haiguste perioodi ning üldse igasugu nakkuste vältimise teada-tuntud mantrat: pese käsi, ära näpi teiste toitu, ära katsu võõraid loomi ega linde, kuumuta loomseid toiduaineid korralikult, aevastades-köhides kata suu ja haigena püsi kodus. Õllepudelit või -klaasi ära teistega jaga. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee