Poliitika

REEGLID LEEBUVAD: laps saab Eesti kodakondsuse, kui kasvõi ühel vanemal on hall pass (33)

Toimetas Triinu Laan, 28. jaanuar 2020 12:24
Foto: Teet Malsroos
Riigikogus võeti täna vastu seadus, mille tulemusel muutuvad Eesti kodakondsuse saamise tingimused senisest paindlikumaks.

Senimaani lubas kehtiv seadus sarnasel põhimõttel Eesti kodakondsust lastele vaid juhul, kui mõlemad tema vanemad on halli passi omanikud.

Samal teemal

Seadusemuudatuste jõustumise järel on võimalus saada kodakondsus ka lastel, kelle üks vanematest on halli passi omanik ehk määratlemata kodakondsusega ja teine vanem välisriigi (näiteks Venemaa) kodanik.

Alaealine saab eelnõu kohaselt seadusliku esindaja taotlusel Eesti kodakondsuse, kui tema vanem või vanavanem oli 1991. aasta 20. augusti seisuga Eesti elanik. Kui Eesti kodakondsust sooviv alaealine on teise riigi kodanik, peab ta selle riigi kodakondsusest eelnevalt loobuma ja esitama volitatud valitsusasutusele sellekohase tõendi.  

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni aseesimehe Andrei Korobeiniku sõnul on tänane otsus üks olulisemaid algatusi kodakondsusseaduses esinevate probleemide lahendamisel. „Kahtlemata on tegu edasiminekuga kodakondsuspoliitikas. See ei kaota hallide passide probleemi küll täielikult, kuid vähemalt kaotab nende taastootmise,“ ütles Korobeinik.

„Eestis elab üle 70 tuhande halli passi omaniku – seda on rohkem kui elab Pärnus inimesi. Vaatamata sellele, et Eesti on nende kodumaa, tunnevad paljud neist end kõrvalejäetuna, justkui riik ei vajaks neid ning see ei peaks nii olema,“ ütles Korobeinik, avaldades lootust, et lihtsustatud korras kodakondsuse saamine aitab noortel paremini ühiskonda sulanduda.

Jevgeni Ossinovski rõhutas, et selle seadusemuudatusega saab Eesti kodanikuks 130 last. "Meie ettepaneku kohaselt oleks see õigus kõigil Eesti lastel, keda on umbes 8000," nendib ta, et esialgsest ettepanekust jäi poliitilise kompromissi tagajärjel alles vaid sedavõrd.

Tema sõnul võetakse 90 protsendil nendest lastest, kellele justkui kodakondsus antakse, praktiliselt õigus seda õigust realiseerida ära. Ossinovski vihjas sellele, et umbes 90 protsenti seadusemuudatuse sihtgrupist omab Vene kodakondsust, aga Venemaa ei vabasta alaealisi oma kodakondsusest.

Reformierakonna eest kõnelenud Hanno Pevkur tõdes, et erakond on vastu kodakondsuspõhimõtete muutmisele. "Esiteks, kõik sünnijärgsed Eesti Vabariigi kodanikud on Eesti kodanikud tingimusteta ja neilt ei saa Eesti Vabariigi kodakondsust ära võtta, ja teiseks, kõik teised inimesed, kes saabuvad Eestisse, on Eestis sündinud, tulevad Eestisse mingil muul põhjusel, aga soovivad ühel päeval saada Eesti Vabariigi kodanikuks, nendel on kaks tingimust vaja täita. Esiteks, osata eesti keelt ja teiseks, tunda Eesti Vabariigi põhiseadust. Ja need on need põhimõtted, mida on hoidnud Eesti Vabariik alates kodakondsusseaduse vastuvõtmisest. Ja nüüd tuleb juurde üks grupp inimesi või elanikke Eestis, kes saavad kodakondsuse ilma põhiseadust või keelt tundmata." 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee