Paide Vee tänava apteegi proviisor Kai Kimmel. Foto: Kaspar Pokk
Marvel Riik 28. jaanuar 2020 11:18
„Püha rist! Ma olen tavaline Eesti inimene. Ma ei oska midagi öelda,“ kostab Paide proviisor Kai Kimmel uudise peale, et vabariigi president on otsustanud talle anda teenetmärgi töö eest, mis ta on teinud proviisorite ja oma kogukonna jaoks.

„Ärge jamage,“ hüüab Paide Vee tänava apteegi proviisor Kai Kimmel telefonitsi. Ta kuuleb ajakirjanikult, et president Kersti Kaljulaid on ta esitanud Eesti Punase Risti IV klassi teenetemärgi saajaks. „Appi, mis nüüd saab?!“

Pärast mõningaid vaikusehetki, mille jooksul Kimmel uudist läbi elab, ei oska ta põhjuste kohta kosta muud, kui et on inimene, kes teeb oma igapäevast tööd südamega ning on mehega üles kasvatanud kolm poega.

Punase risti IV-V klassi teenetemärgid. Foto: Presidendi kantselei

Kimmeli lähedased peavad tema elutööks seda, et ta on võidelnud selle eest, et proviisorid oleks apteekides peremehed. Paide Vee tänava apteegis on Kimmel üks selle omanikest. „Meie kollektiiv on professionaalne, me oleme andnud selle ametivande ja tõesti käitume selle järgi,“ selgitas ta enda lähenemist proviisoritööle. „Me ei saada kunagi patsienti ära, püüame teda igal juhul aidata. Inimene ei tule apteeki šoppama. Ja kui tullaksegi, siis küsime, kas seda on ikka vaja? Me oleme ausad, me ei ole selle peale väljas, et patsiendilt iga hinna eest raha kätte saada.“

Kimmeli sõnul on apteeke, kus valitseb äriline aspekt, ehk patsient on klient, kellel tuleb palju müüa. Paide proviisori hinnangul aga peaks apteek olema just see koht, kus inimene kas saab abi või suunatakse edasi arsti poole. „Inimesed, eriti vanemad, ei oska ise hinnangut anda. Meie peame siin olema see vahelüli,“ märkis Kimmel, kes on Paides proviisoriametit pidanud üle 40 aasta.

Poeg Madis Kimmel, loovagentuuri Divison loovjuht:

„Teenetmärk on muidugi hästi suur asi ja arvatavasti on põhjus tema elutöös. Tema aastakümnete pikkune mõte on olnud see, et apteeker peab olema peremees. Ta rääkis seda juba minu lapsepõlves, et see on tema suur helesinine unistus, mis ei saa eales teoks: Paide apteeker on üks väike inimene suures süsteemis, kes seisab silmitsi hulgi- ja jaekettide huvidega.

Ta on küll väike inimene – ta on tõesti lühike –, aga see eest üks suuremaid ja sirge seljaga inimesi, keda ma tean. Muidugi ütlen seda, sest olen ta poeg, aga arvan, et ta on oma eeskuju ja töökusega ka teistele silma jäänud. Usun, et ka see üks põhjuseid, miks ta selle tunnustuse saab. Seda ma imetlen ja siiralt loodan, et vanemad on suutnud seda mulle seda näpuotsagagi edasi anda.“

Poeg teab veel rääkida, et 1970ndatel visati ema korra ülikoolist välja, sest pani malevas koos kaasmõtlejatega ühte vihikusse kokku eestimeelsed ja patriootlikud laulud. Sellega aga sattus Kai Kimmel KGB huviorbiiti ja lõpuks heideti ülikoolist välja. „Ta on ise sellest mõned korrad ikka rääkinud. See näitab, et tal on võitlusmeelsus teatud teemadel,“ täpsustas poeg.

„Väikeses linnas tunneb proviisor inimesi hästi, just nagu perearst. Kai on sellest ehe näide. Rõõmustan alati, kui Paide Vee tänava apteeki astudes näen leti taga toimetamas Kaid, kes ikka leiab aega süüvida tervisega kimpus oleva kliendi muresse ning aitab leida parima raviviisi. Kai juhitud pika ajalooga Vee tänava apteek on linnas ainus, kus proviisorid segavad kokku ravimeid, mida mujalt osta ei saa, nagu ninasalv nohu ja seljamähis köha leevendamiseks. Kai on oma ala tõeline spetsialist ning tunneb hästi proviisori töö nüansse. Just sellised inimesed peavadki oma tööga seotud küsimustes ka avalikult sõna võtma [Viide apteegireformile, kus Kimmel seisab selle eest, apteegid kuuluksid proviisoritele]. Loodan, et neid võetakse kuulda. Kai suur väärtus seisneb selleski, et tema peres on üles kasvanud kolm tõeliselt lahedat poega.“

Endine Paide linnapea ja kaasvõitleja Keskerakonnast Kersti Sarapuu:

„Kai on väga õiglane ja oma tõekspidamiste eest aktiivne võitleja. Ta tunneb tervisehoiusüsteemi, eriti apteegivaldkonda suurepäraselt ning on oma ametilt tõeline professionaal, kes alati annab head nõu patsiendile. Ta on lojaalne sõber ja kaasteeline. Tema on küll inimene, kes väärib sellist tunnustust! Igal juhul õige valik!“

Samal teemal

Kommentaarid  (11)

Õnnitlused! 31. jaanuar 2020 12:25
Ei ole kokku puutunud, aga kuulnud selle Paide Vee tänava apteegi kohta küll palju kiidusõnu. Ja apteek peabki olema selline koht, kus on proviisor tööd korraldamas, mitte mõni ärivaistuga toidulisandite jm pudi-padi järelmüüja.
Tädi Maali 29. jaanuar 2020 08:24
Kas see proviisor on ENSV aegse peaprokuröri Kimmeli sugulane? Mäletan seda meest, oli väga ustav kom.parteilane ja nn. kõva käsi, eriti teisitimõtlejate osas!
Hakkame nüüd Kimmeli nimedega isikuid arutama või? 31. jaanuar 2020 12:17
Ehk on hoopis Vabadusristi kavaleri vanemallohvitser Karl Kimmel (1901–1982) sugulane, kes oli üks neist nimedest marmortahvlil, vabatahtlikest koolipoistest, kes Eesti riigi loomise eest Vabadussõjas võitles.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS