Juhtkiri

Juhtkiri | Võimuliit kardab pensioniarutelusid (35)

Ohtuleht.ee, 27. jaanuar 2020, 18:22
Valitsuse otsust siduda pensionireformi vastuvõtmine usaldushääletusega võib ju mõista, kuid välja paistab see erandlik samm mitmes mõttes halvasti. Opositsioonist teerullina ülesõitmine jätab mulje, et soov ükskõik milliseks diskussiooniks puudub. Tõele au andes on opositsioon sellele ka ise kaasa aidanud, sest ligi 900 parandusettepanekut näivadki pigem aega kulutava juntimise kui sisulise tööna. Et aga võimuliit isegi ei viitsi riigikogu saalis demokraatiat mängida, siis annab see märku kas sisemisest ebakindlusest või hirmust, et võidakse opositsiooni raskekahuritele alla jääda.

Samas lõikavad Reformierakond ja sotsid praegu sama vilja, mida nad on ise alates pensionireformi vastuvõtmisest nüüd juba ligi paarikümne aasta vältel külvanud. Sisuliste arutelude asemel on neilt vastuseks tulnud vaid üleolevat suhtumist rahakogujate muredesse, alates kõrgetest fondivalitsustasudest ja lõpetades madala tootlusega.

Kui valitsus kasutab mingi küsimuse sidumist usaldushääletusega üldse neljandat korda taasiseseisvuse jooksul, siis näitab see pensioniteema olulisust. Seda tähtsam on, kuidas reform välja kukub. Vähemalt mõne aja on tänulikud need, kes esimesena sambast kogu raha välja võtta saavad. Seni on aga selge vastuseta küsimus, mis saab nende investeeringute kaitsest, kes otsustavad II sambasse edasi jääda. Kas keegi garanteerib osakute väärtuse säilimise või on kogu II samba kollaps reformi juba sisse programmeeritud?

Sambareformi usaldusega sidumisega võtab võimuliit endale sajaprotsendilise vastutuse pensionisüsteemi käekäigu eest. See on sama suur kui praeguse pensionisüsteemi põhiideoloogi, eripensionipõlve pidava Eiki Nestori vastutus enda rajatu toimimise eest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee