Maailm

Uute süüdistustega maadlev Maakri tänava laibatükeldaja võib põgusalt vabadusse pääseda (21)

Toimetas Greete Kõrvits, 27. jaanuar 2020 18:59
Markus Pönkä kunagine tagaotsimiskuulutus. Mehe kriminaalne tegevus ei taha kuidagi minevikku jääda.Foto: Europol
Teisipäeval, 28. jaanuaril peaks Soomes vanglast vabanema Eestis Maakri laibatükeldajaks kutsutud Markus Pönkä. Ilta-Sanomat kirjutab, et prokuratuur üritab mehe vabanemist takistada, sest alles äsja läks ta kohtu ette uute, järjekordsete kuritegude eest. Maakri tükeldaja on enda arvates aga juba piisavalt karistada saanud.

2005. aasta 14. detsembril leidis politsei Tallinnas aadressilt Maakri 36 neljanda korruse kahetoalisest korterist noore mehe tükeldatud surnukeha. Erinevatest kottidest tulid välja käed ja jalad, seljakotist pea, rümp oli pakitud musta kilesse.

Keijo tapmise tunnistas üles Markus Pasi Pönkä. Ta põhjendas, et läks sõbraga naiste pärast tülli. Pönkä esialgne jutt sellest, et mõrv oli enesekaitseks, kinnitust ei leidnud, tegelikult läks ta kaaspetisest äripartneriga tülli ikka ainult raha pärast. Laiba tükeldamiseks kasutas ta ketaslõikurit.

Mõrva eest mõistis Eesti kohus Pönkäle 12aastase vangistuse, millest too veetis Soomes trellide taga kaheksa aastat. Sellega tema kriminaalsete tegude jada ei lõppenud: 2010. aastal mõistis Soome kohus ta süüdi väljapetmise eest, 2015. aastal plaani eest inimrööv korraldada. Tingimisi ennetähtaegset vabanemist võis ta hetkeseisuga taotleda 2020. aasta 28. jaanuarist.

Ent 27. jaanuaril istus Pönkä järjekordselt süüpingis uutes tema vastu esitatud süüdistustes – taas majanduskuritegudes ja pettustes, mitte otseselt seotud Maakri tänava mõrva ja tükeldamisega. Ehkki Pönkä ilmus kohtusaali käeraudades ja otse vanglast, pole uued süüdistused seotud tema praegu lõppeva karistusega. Seega võib ta teisipäeval vabadusse jalutada (ehkki tingimisi).

Uue kohtuasja prokurör Johanna Hakanen pole asjade sellise käiguga mõistagi rahul. Kui kohus tema kaebust ei rahulda, siis palub ta, et Pönkä pandaks seoses käimasoleva protsessiga vähemalt eeluurimisvanglassegi. Mehe kahjuks räägib tõsiasi, et ta on ennegi vanglasse naasmist vältinud. 2011. aastal õnnestus tal isegi neljakümneks minutiks põgeneda teda koolieksamile transportinud politseinike käest. Kuidas kohus Pönkä vabanemise asjus otsustab, peaks selguma teisipäevaks.

Pönkä ise palus kohtult, et uued süüdistused üldse tähelepanuta jääksid. Ka ei tunnista ta end süüdi, kirjutab Iltalehti. Mehe sõnul on teda eeluurimise ajal juba niigi ebaõiglaselt koheldud. Näiteks jäi tal pooleli inseneriharidus, mida ta Riihimäki vangla kaugõppe programmis plaanis omandada.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee