Maailm

Täiendatud kl. 18.00

Afganistanis kukkus alla USA õhuväe lennuk (39)

Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits, 27. jaanuar 2020 18:00
USA õhujõudude lennuki Bombardier E-11A rusud. Pilt on tehtud teisipäeval.Foto: EPA/Scanpix
Ida-Afganistanis kukkus esmaspäeval alla lennuk, mille päritolu jäi esialgu tundideks tuvastamata. Alles õhtul selgus, et tegemist oli USA õhuväe lennukiga, vahendab CBS News.

Lennuk kukkus alla esmaspäeval Kabulist edelas asuvas Deh Yakis. Kohalike esindajate sõnul tabas lennukit tehniline rike ning see lahvatas pärast kokkupõrget maapinnaga leekidesse. Teadaolevalt oli lennumasin peaaegu täielikult maha põlenud ning vaevu äratuntav. Detailid õnnetuse kohta on veel segased.

Õnnetus juhtus Ghazni provintsis kohaliku aja järgi kell 13.10. Algselt arvati, et lennuk kuulub Afganistani riiklikule lennufirmale Ariana Airlines'ile, ent ettevõte eitas seda. „Lennuõnnetus toimus, ent sõiduk ei kuulu Arianale,“ teatas lennufirma tegevjuht Mirwais Mirzakwal.

Internetis ringleva väidetavalt sündmuspaigal tehtud foto põhjal võis aga oletada, et lennukiks on Bombardier E-11A tüüpi õhusõiduk, millel USA õhuväe embleem. USA väed kinnitasid oma riigi meediale, et on toimunust teadlik ja uurib asja, kuid ei soovinud esialgu lähemalt kommenteerida. Hiljem kinnitas õhuvägi siiski, et lennuk kuulus neile ning selle pardal oli „vähem kui viis inimest“. Afganistani valitsus teatas, et leidsid kahe piloodi surnukehad. Ülejäänud võimalike hukkunute kohta pole veel midagi teada.

Ligipääs vrakile on keeruline, sest lennuk kukkus alla mägises piirkonnas ning see ala on osaliselt terrorirühmituse Taliban kontrolli all. Reutersi teatel kinnitas Talibani esindaja Zabihullah Mujahid, et ka nemad asuvad õnnetuspiirkonda uurima. Kohe kui levima hakkas jutt, et lennuk võis kuuluda USA õhuväele, tõttas Taliban teatama, et just nemad lasid selle alla. Siiski ei maksa seda esialgu üleliia tõsiselt võtta – Talibanil on varemgi kombeks olnud omistada endale sündmusi või rünnakuid, millega nad tegelikult kuidagi seotud pole. Ka ameeriklased väidavad, et pole ainsatki märki sellest, justkui oleks lennuk alla tulistatud. Õieti pole neil teadaolevalt selliseid vahendeidki, millega selline tegu võimalik oleks.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee