Maailm

Avaldatud kell 9.40, uuendatud 13.40

OLUKORD ON HULL: Wuhani koroonaviirusesse võib olla nakatunud kuni 200 000 inimest (114)

Aadu Hiietamm, 27. jaanuar 2020 13:40
Foto: AP/Scanpix
Ametlikel andmetel on Hiinas Wuhani linnas valla pääsenud koroonaviiruse tagajärjel surnud 81 inimest, nakatunuid on vähemalt 3000. Inglise päevaleht Guardian tsiteerib aga tervishoiuekspert Neil Fergusoni, kelle arvates ulatub nakatanute tegelik arv 30 000st  kuni 200 000ni. 

Eksperdid osutavad, et Wuhanis valla pääsenud koroonaviiruse 2019-nCov tagajärjel surnud inimeste arv on hakanud kiiresti kasvama. Esimesest surnust teatati 10. jaanuaril. Laupäeval, 25. jaanuaril räägiti 41, pühapäeval 56 ja esmaspäeval juba 81 surmajuhtumist. Haigestunute arvuks nimetas Hiina valitsus 3000.

Samal teemal

Tegelik olukord on aga ilmselt hoopis hullem kui Hiina võimud seda välja näitavad. Londoni maineka Imperial College´i tervishoiuekspert Neil Ferguson ütles ajalehele Guardian, et tema tagasihoidliku hinnangu järgi on haigestunuid juba 100 000. „Neid võib olla 30 000st kuni 200 000ni. Kuid suure tõenäosusega on neid kindlasti kümneid tuhandeid,“ lisas Ferguson.

Seda, et olukord on ametlikult väidetust oluliselt hullem, kinnitab kaudselt fakt, et Hiina rahandusministeerium eraldas võitluseks koroonaviirusega 60,33 miljardit jüaani (ligi 8 miljardit eurot). Võrdluseks: Eesti tänavuse aasta riigieelarve kulude maht on 11,6 miljardit eurot.

Haigestunute suurele arvule vihjab ka kahe uue tuhande voodikohaga haigla kiirkorras ehitamine Wuhanis. Seejuures veel reedel räägiti ühe haigla ehitamisest.

Hiina valitsuse otsusel pikendati alanud uue aastaga seotud riigi pühi 2. veebruarini. Algselt pidi pühad lõppema 30. jaanuaril.

Hiinas elab praegu sisuliselt karantiinis üle 50 miljoni inimese. Esimesena pandi läinud neljapäeva hommikul kell 10 lukku 11 miljoni elanikuga Wuhani linn.

Wuhanisse Hiina uut aastat vastu võtma sõitnud Soomes Vantaas elav hiinlanna Chen Hui rääkis ajalehele Helsingin Sanomat, et linnas toimuv sarnaneb õudusfilmiga. Ilm on kõle ja aeg-ajalt sajab vihma. Tänavad on tühjad, pole inimesi ja autosid. Ühistransport ei tööta, kuid poed on siiski avatud. Chen Hui kardab, et Wuhan võib jääda suletuks mitmeks kuuks.

Mõned eksperdid on võrrelnud Wuhanis valla pääsenud uut haigust 1918. ja 1919. aastal surma külvanud pandeemiaga (Hispaania gripp), mis tappis hinnanguliselt 50 kuni 100 miljonit inimest ehk kolm kuni viis protsenti maailma toonasest elanikkonnast.

Tasapisi ongi koroonaviirus 2019-nCov hakanud Hiinast levima teistesse riikidesse. Euroopas tuvastati see viirus esimesena Prantsusmaal.

Tuntud USA ettevõtja ja Microsofti asutaja Bill Gates (täpsemalt Bill ja Melinda Gatesi fond) tegi 2018. aasta aprillis maailma laastanud Hispaania gripi kohta arvutisimulatsiooni, mille järgi see viirus tappis kuue kuuga 33 miljonit inimest. Ekspertide arvates kehtib see arvutisimulatsioon ka Wuhani koroonaviiruse kohta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee