Maailm

Täiendatud kl 15.20

Bagdadis tulistati mitu raketti USA saatkonna pihta (19)

Toimetas Aare Kartau, Greete Kõrvits, 27. jaanuar 2020 15:23
USA saatkonnahoone Bagdadis.Foto: EPA/Scanpix
Pühapäeval tulistas seni tuvastamata rühmitus Iraagi pealinnas Bagdadis asuva USA saatkonna pihta vähemalt kolm raketti. Üks neist tabas saatkonna sööklat.

Üks Katjuša tüüpi rakett tabas saatkonna sööklat, teised maandusid hoonest veidi eemal. Reutersi esialgsel teatel tulistati saatkonna suunas viis raketti, BBC aga kirjutab esmaspäeva pärastlõunase seisuga „vähemalt kolmest“. Viimase info kohaselt sai intsidendis viga kolm inimest. Juhtum on võrdlemisi ebaharilik, sest juba mitmeid aastaid pole sarnases rünnakus ameeriklastest personal vigastada saanud. Ükski rühmitus pole rünnaku eest veel vastutust võtnud. Iraagi peaminister Adel Abdul Mahdi mõistis rünnaku hukka, väites, et selliste tegude jätkumine muudab Iraagi lahingutandriks. Ameeriklased usuvad, et saatkonda ründasid paramilitaarsed jõud, mida Iraani valitsus salamisi toetab.

Samal teemal

USA välisministeerium avaldas teate, milles nõudis Iraagi valitsuselt kohustuste täitmist ning ameeriklastele kuuluvate diplomaatiliste hoonete kaitsmist. Seoses USA ja Iraani konfliktidega on ka Iraagis pinged tõusnud. Saatkonda tabanud rünnakuga samal päeval toimus Bagdadis ka verine meeleavaldus, kus Iraagi kaitsejõud avasid valitsusvastaste protestijate vastu tule. Hukkus üks meeleavaldaja. Protestide eesmärk on väljendada osa Iraagi elanikkonna vastumeelsust USA sõdurite kohalolu vastu riigis. Iraani-USA konflikt annab sellisele seisukohale Iraagi ühiskonnas mõistagi kõvasti tuult tiibadesse.

Protestilaine algas Iraagis juba oktoobris ning selle aja jooksul on rahutustes elu kaotanud ligi 500 inimest. Meeleavaldajad nõuavad kõikide parteide ja poliitikute tagasiastumist ning vabade ja õiglaste valimiste korraldamist. Sellega loodetakse riigi tipust korruptsioon välja juurida. Iraagi valitsus on vastanud sellele järkjärguliste reformide ent ka vägivallaga.

Samal teemal

08.01.2020
VIDEO | IRAANI KÄTTEMAKS: toimusid rünnakud õhuväebaasidele, kus elavad ka Eesti kaitseväelased
05.01.2020
Välisministeerium hoiatab Iraani ja Iraaki reisimise eest