Seisukoht

Seisukoht | Vaikimisi heateod (1)

Elis Kusma, arvamustoimetaja, 26. jaanuar 2020, 18:11
Paar klikki võivad päästa elu. Teadsin seda ennegi, ent vajadus esitada elundidoonori tahteavaldus kippus sellegipoolest alatasa ununema. Kuni tänavapilti ilmusid plakatid, mis ei lubanud enam nii hooletuks ja hoolimatuks jääda.

Tahteavaldust allkirjastades hiilis ligi mõte, et miks ei võiks nõusolek organidoonorluseks olla automaatne – keeldumine võiks loomulikult olla sama lihtne, nagu on praegu nõusoleku andmine. Saksamaal oli alles hiljuti parlamendis arutelul samasisuline eelnõu. Muudatus lükati tagasi. Ilmselt on siinmailgi arvestatav hulk neid, kes usulistel, kõlbelistel ja paljudel muudel väga isiklikel põhjustel ei tahaks midagi sellist lubada. Sestap ma sellist ettepanekut ei teegi – ajal, kus ühiskonda ähvardab mõne natuke ebaõnnestunud sotsiaalkampaania pärast uus lõhe juurde käriseda, pole meil jõulisi vastasseise põhjustavatest teemadest just puudust.

Väikesi võimalusi, mis pole elu ja surma küsimused, muuta heategu mugavamaks kui on tegemata jätmine, on tegelikult niisamagi. Miks pean näiteks automaatkassas makstes valima, et ma ei soovi tšekki, ja mitte vastupidi? Tõsi, tšekipaber on niikuinii juba toodetud ja tuleb kuskil ära kasutada – aga mõne aja pärast poleks kauplusel enam mõtet seda samades kogustes juurde tellida. Ja veel hiljem jääb ehk isegi mõni elujõus puu raiumata.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee