Juhtkiri

Juhtkiri | Poliitikud annavad järele ketiapteekide survele? (24)

Ohtuleht.ee, 24. jaanuar 2020, 17:36
Apteegireform ümber toimuv on hea näide sellest, kuidas asjad Eesti poliitikas käima ei peaks. Nüüd, kus viis pikka aastat ettevalmistatud reform peaks aprillist lõpuks jõustuma, teatab üks valitsuspartei, et nemad esitavad hoopis oma eelnõu. 

Kui EKRE pole nõus apteegireformiga selle praegusel kujul, siis miks kostub nende protestihääl nagu nad isegi tunnistavad alles kaheteistkümnendal tunnil? Riigikogu praegune koosseis valiti ju peaaegu aasta tagasi, seega on EKREl olnud piisavalt aega sõna sekka öelda. Tagatipuks pole EKRE ravimimüügi arusaamadest isegi praegu teada midagi muud, kui et tullakse oma kavaga välja.

Tegelikult tulnuks kõik vaidlemised ära vaielda juba aastaid tagasi ning praegu peaks keskenduma vaid varem kokkulepitu elluviimisele. Aega ettevalmistuste tegemiseks on olnud piisavalt. Et ketiapteegid on oma huvide kaitseks valmis kõigeks, oli näha nende äkkotsusest enamik apteeke ette teatamata kinni panna. Keskerakonna vahepealne meelemuutus reformi elluviimisel langes kummaliselt kokku 100 000 eurose annetuse saamisega.

Riigi asi on sellistes olukordades mõistagi elanike huve kaitsta ja tagada, et ravimid on kättesaadavad ka reformi käivitudes. EKRE juht Mart Helme on musta tulevikku ennustades öelnud, et varsti pannakse tõenäoliselt reformi kohaselt kümned ja isegi sajad apteegid kinni. Kui ainsaks lahenduseks on reformist loobumine, siis jääb mulje riigi kapituleerumisest ketiapteekide omanike ees. 

Õhtulehe uurimistöö viljana on selgunud, et kui mõned üksikud apteegid välja arvata, puudub Eestis sellel turul hinnakonkurents. Sendi pealt sarnaste hindade puhul möönab konkurentsiametki turutõrget – just selliste teemadega on vaja tegeleda olukorras, kus Eestis on niigi muu Euroopaga võrreldes kõrged ravimihinnad

Kuigi poliitikutele võib hilist ärkamist ette heita, on siiski hea, et teemaga lõpuks tegelema hakatakse. Parem hilja kui mitte kunagi.  

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee