Tanel KiikFoto: Martin Ahven
Toimetas Hindrek Pärg, Terttu Jazepov 23. jaanuar 2020 20:13
Sotsiaalminister Tanel Kiik käis „Ringvaates“, et rääkida kampaaniast „Kõik on erinevad, kuid sama palju inimesed“, mis on välja vihastanud EKRE juhtfiguurid Mart ja Martin Helme. „Väita, et see kampaania lõhestab kuidagi ühiskonda, ei päde,“ ütleb Kiik.

Sotsiaalministeerium algatatud kampaania kirjelduses seisab: „16. veebruarini kestev kampaania „Kõik on erinevad, kuid sama palju inimesed“ toob tähelepanu keskmesse lood koolikiusamisest, võõrtööjõust, rahvusvähemustest, puudega inimestest ja usulistest veendumustest."

„Mul jääb omadussõnadest puudu, et väljendada oma nördimust, pahameelt ja vaenulikkust selle kampaania suhtes," sõnas ta ning lisas hiljem: „See on ikkagi meile näkku sülitamine ja no, ausalt öeldes, eks meil jääb ikka väga sügav okas sellest hinge. Me oleme selle tegelikult ka selgelt välja öelnud, et me ei saa sellega nõustuda. Kui nemad (koalitsioonipartnerid – toim.) ütlevad, et meie retoorikaga tuleb neile ühel hetkel piir ette, siis mina ütlen, et meile tuleb piir ühel hetkel ette, kui selliste kampaaniatega jätkatakse.“ 

Lõpetuseks seadis Martin Helme konkreetsed tingimused - kui taoline kampaania oli tehtud ilma sotsiaalminister Kiige heakskiiduta, siis peab keskerakondlane oma ministeeriumis asjad paika seadma. „Kui see on midagi, mida ministri heakskiiduga tehakse, siis ühel hetkel see minister… Me ei saa selle ministriga samas valitsuses enam olla, see on nii põhimõtteline asi meie jaoks,“ andis Martin Helme resoluutselt teada.

Ka neljapäevasle valitsuse pressikonverentsil puudutas Helme kampaaniateemat. " Mis puudutab seda kampaaniat, vaadake, see kampaania on solvav. See on solvav tegelikult kõikide nende suhtes, keda seal just nagu püütakse ja kelle olukorda sellega püütakse justkui parandada," ütles Helme. 

Ta lisas, et kampaania lähtepunktid on perverteerunud. "Need ei ole ju tegelikult ühiskonna sidusust ja neid n-ö vähemusgruppe toetavad sõnumeid. Need on, vastupidi, nende vähemusgruppide kui mingil määral, nagu ma eile ütlesin riigikogus, väärakate peale osundamine, tähenduses „aga andke neile andeks, et nad väärakad on ja kohelge neid võrdselt iseendaga“."

Tanel Kiik vastas koalitsioonipartnerite väljaütlemistele neljapäeval "Ringvaate" otsestuudios. „Minu käsitluses ei ole väärakate kategoorias ühtegi inimest,“ vastas ta ning lisas: „Vaadates Mart Helme sõnavõttu, tundub, et antud kampaania sõnum ei ole temani jõudnud ehk ta on sellest kas valesti aru saanud või seda valesti tõlgendanud. See kampaania ei jaga inimesi kategooriatesse, vastupidi, see rõhutab just seda, et me olemegi kõik võrdväärsed inimesed sõltumata oma veendumustest, puudest, rahvusest, taustast või mis tahes sättumusest.“

Kiik on kindel, et sotsiaalministeeriumi kampaania ühiskonda ei lõhesta. „Ühiskonnas on väga palju tõsiseid teemasid, millega tegeleme – ebavõrdus tervises, majanduslik toimetulek, eakate küsimus. Väita, et see kampaania kuidagi ühiskonda lõhestab, ei päde. See kampaania töötab just selle nimel, et meil poleks lõhesid ja diskrimineerimist oleks vähem.“

Kiik: ma ei usu, et valitsus ühe sotsiaalkampaania pärast laguneb

Kiik on ka varem sattunud EKRE kriitikatule alla, aga ta ei usu, et sise- ja rahandusminister suudavad teda ametikohalt eemaldada. „Mind on kutsunud ametisse peaminister Jüri Ratas ja Eesti Keskerakond, mind on ametisse nimetanud vabariigi president. Mind võib ametist tagasi kutsuda peaminister ja erakond, aga mitte ühelgi teisel osapoolel. Mina küll ei usu, et valitsus ühe sotsiaalkampaania pärast laguneb."

„Juhul kui on mingeid argumente või reaalseid fakte, tuleb need välja tuua. Mina pole neid näinud ega kuulnud, olen vaid kuulnud väga palju emotsiooni, sildistamist ja rünnakuid konkreetse kampaania autorite aadressil, mida ma õigeks ei pea,“ sõnas sotsiaaliminister.

Kiik märkis, et on korduvalt EKRE ministriga ka varasemalt neil teemadel vestelnud. „Mis puudutab teiste ministeeriumite töösse sekkumist, siis loomulikult on see häiriv ja tüütu. Sama tobe oleks, kui mina läheksin vaidlema, kui lai peab olema idapiiri liivariba, milliseid relvi peab kandma politsei või mida täpselt peab rahandusminister tegema.“

Ta jätkas: „Küsimus on selles, mis on minu võimalused koalitsioonipartnerit nii-öelda ohjeldada või tema sõnakasutust muuta. Olgem ausad, see on suhteliselt piiratud. Tegemist on erakonna esimehega, ministriga, nii et tema valijad on need, kes peavad hinnangu andma, kas see on käitumismaneer, mida nad soovivad valitsuses näha või on nende ootused midagi muud."

Samal teemal

Kommentaarid  (403)

kampaania koolid õpetajatevabaks 28. jaanuar 2020 20:42
kas see,et Helmi sülitab kellegi peale,tähendab seda
v 28. jaanuar 2020 10:35
Sallima on sunnitud tõesti kõike , mis ebanormaalne ja loodusseadustega kokku ei käi? Kiidame ainult takka ja arutleda oskame, kes on süüdi ! Kolmanda osapoole juttu kuulata ei suuda, sest päheõpitud esimene kuulekuse sõna saab seaduseks .Aga vaimse arengu taset keegi tõsta ei taha, salli ja kuula, peaasi et mitte ei mõtle! Mõtlev inimene aga ...!
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS