Seisukoht

Seisukoht | Antarktika 200 – täitsa nagu Eesti pidu! (10)

Kristjan Roos, Linnalehe vastutav toimetaja, 23. jaanuar 2020, 18:06
Esmaspäeval jõudis Antarktikasse ka president Kersti Kaljulaid, kes ühines Kuningas George’i saarel Eesti meremuuseumi ja MTÜ Thetis korraldatud Admiral Bellingshauseni ekspeditsiooniga.Foto: Andres Varustin
Enne veel, kui 2. veebruaril täitub 100 aastat Tartu rahu sõlmimisest, võivad eestlased tähistada 28. jaanuaril Antarktika avastamise 200. aastapäeva.

Esmapilgul kõlab selline lause veidralt. Aga kes vähegi meediat jälgib, on märganud, et Antarktika tähtpäev oleks eestlastele justkui väga kallis. Esmaspäeval jõudis Antarktikasse ka president Kersti Kaljulaid, kes ühines Kuningas George’i saarel Eesti meremuuseumi ja MTÜ Thetis korraldatud Admiral Bellingshauseni ekspeditsiooniga.

Pole just tavapärane, et riigipead külastavad Antarktikat. Meie president on nüüd üks sellistest vähestest riigipeadest maailmas. Tasub meenutada, et mullu sügisel kandis Kaljulaid ÜRO peaassambleel ka Antarktika kaarti kujutavat kleiti. Need on märgilised sammud presidendilt, kes on üha jõulisemate keskkonnaalaste seisukohtadega saamas üheks rohelise maailmavaate eestkõnelejaks Eestis.

Milleks see kõik, võib ikkagi küsida. Ilmselgelt on kõiges selles oma „süü“ Saaremaal sündinud Fabian Gottlieb von Bellingshauseni isikul. Just see baltisaksa admiral juhtis aastatel 1819–1821 Antarktika ekspeditsiooni ja oli üks esimesi inimesi, kui mitte esimene, kes üldse astus Antarktika pinnale.

Jah, Bellingshausen ei olnud eestlane, aga Saaremaa meheks võib teda igal juhul nimetada. Tema mälestust on Eestis küll pisut jäädvustatud – Saaremaal on tema mälestuskivid, Tallinna vanalinnas Pikk 28 bareljeeftahvel ja Kuressaarde plaanitakse püstitada veel üks mälestusmärk. Arvestades aga Bellingshauseni rolli maailma ajaloos ja samas ta seotust Eestiga, tasuks igal juhul maailmakuulsat maadeavastajat Eestis senisest veel rohkem esile tõsta.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee