Seisukoht

Seisukoht | Antarktika ja Iisrael vaekausil (9)

Arvo Uustalu, ajakirjanik, 23. jaanuar 2020, 17:45
President Kersti Kaljulaidil tuli teha keeruline otsus, kas valgele mandrile või pühale maale, kus neljapäevasel holokausti mälestusüritusel said kokku ligi poolesaja riigi juhid.

Eestit seob juudi rahvaga see, et meiegagi toimus neljakümnendatel aastatel genotsiid. Samas on Eesti ja maailma seisukohalt väga oluline ka Antarktika avastamine 200 aastat tagasi. Saaremaa mees Fabian Gottlieb Benjamin von Bellingshausen oli tõenäoliselt esimene, kes 1820ndal aastal valget mandrit nägi.

Rahvusvahelise diplomaatia seisukohalt olnuks presidendil ehk mõttekam kohtuda poolesaja riigijuhiga, samas ei ole Eesti ka ainus riik, mille esindaja Iisraeli ei sõitnud. Iisraeli sõidust loobusid Poola ja oma lõunanaabritega solidaarne Leedu. Sirge seljaga Poola president ütles otse välja, et ei sõida mälestusüritusele, kuna tal ei lubatud seal kõnet pidada ning sellega ümber lükata valesid teise maailmasõja aegse Poola kohta.

Küll oli mälestusürituse põhikõnelejaks kutsutud Venemaa president Vladimir Putin, kes oma hiljutises kõnes omistas osa sõjasüüd paljukannatanud Poolale. Eesti õnneks pooli valima ei pidanud, kuna president kohtus parasjagu pingviinidega.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee