Maailm

Saksa politsei korraldas neonatside grupeeringule üleriigilise reidi, Putin rääkis natside kollaborantidest (16)

Toimetas Greete Kõrvits, 23. jaanuar 2020 18:08
Kieli politsei esitles pressikonverentsil päeva jooksul neonatsidelt konfiskeeritud materjali.Foto: Reuters/Scanpix
Saksamaa kuulutas rühmituse Combat 18 tegevuse ebaseaduslikuks ning korraldas üleriigilise reidi, et neonatside kodud ja kogunemispaigad läbi otsida, vahendab BBC. Samal ajal toimus Jeruusalemmas suur holokaustiohvrite mälestamise üritus, kus võttis sõna Vladimir Putin, kelle sõnul kannatus just Nõukogude Liit riigina holokausti tõttu enim.

Number rühmituse nimes viitab Adolf Hitleri initsiaalidele (A on tähestiku esimene täht, H kaheksas). Tegelikult sai Combat 18 tegevus alguse 1990ndate Inglismaal, kuid ajapikku levis nende liikumine ka teistesse riikidesse. Inglismaal vaibus nende tegevus ning praegu pole rühmitus seal kuigi suur, ent liikmetel on endiselt keelatud töötada politseis ja vanglates.

Reidi käigus konfiskeerisid korrakaitsjad telefone, arvuteid, rõivaesemeid, natsitemaatilisi esemeid ja propagandamaterjali. Läbiotsimine toimus samal päeval, mil paljud maailma liidrid kogunevad Jeruusalemmas, et mälestada holokausti ohvreid.

Putin pidas Jeruusalemmas kõne, kus hurjutas (küll mitte otsesõnu) Ida-Euroopa riike. Foto: Reuters/Scanpix

Tollel üritusel, muide, pidas teiste seas kõne Venemaa president Vladimir Putin, kes tegi lisaks Natsi-Saksamaale ka ilmse torke idaeurooplaste pihta, öeldes, et natsidel oli Euroopas abilisi, kes vahel olid julmemadki kui nende ülemused. Poola president Andrzej Duda, kes otsustas Jeruusalemma üritusele mitte minna, hoiatas Putinit juba varemgi, et too ei mässiks holokausti ohvreid oma poliitilistesse mängudesse ega üritaks ajalugu ümber kirjutada. Times of Israel vahendab, et Putini sõnul oli 40 protsenti ehk pea pooled holokausti ohvritest pärit Nõukogude Liidust, mis seega teeb tollest riikide seas enimkannatanu. Ajaloolased sellise numbriga ei nõustu.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee