Maailm

SPIOONID? Davosis peeti kinni Vene diplomaadipassiga santehnik (19)

Toimetas Aadu Hiietamm, 22. jaanuar 2020 11:05
Davos. Pilt on tehtud 21. jaanuaril. Foto: Reuters/Scanpix
Šveitsi mägikuurordis Davosis toimub praegu 50. korda maailma majandusfoorum (WEF). Šveitsi päevaleht Tages-Anzeiger meenutas foorumi avapäeval üht suvist vahejuhtumit, kui Davosis peeti kinni kaks arvatavat Vene luurajat, kellest üks esines santehnikuna. Mõlemal mehel oli aga taskus Venemaa diplomaadipass. 

Venelased peeti Davosis kinni mullu augustis korralise politseikontrolli ajal. Nad esitasid diplomaatilise passi, kuid Šveitsis ei olnud nad diplomaatidena akrediteeritud. Meestest üks väitis, et ta on santehnik. Kahtlust äratanud venelastel oli plaan Davosis elada kolm nädalat: 8. kuni 28. augustini. 

Samal teemal

Šveitsi politsei ei välista, et mehed tegid ettevalmistustöid praegu Davosis toimuva maailma majandusfoorumi ajal nuhkimiseks, näiteks pealtkuulamiseks või häkkimiseks.

Politsei kutsus uurimiseks appi Šveitsi föderaalse luureteenistuse. Viimane otsustas, et diplomaatilise skandaali vältimiseks otsustati venelastel riigist lahkuda. Tages-Anzeigeri andmetel olid Vene ametnikud ähvardanud diplomaatiliste tagajärgedega, kui mehed peaks vahi alla võetama. 

Venemaa Bernis asuva saatkonna pressiesindaja Stanislav Smirnov ütles ajalehele Tages-Anzeiger, et diplomaatilisi passe ei jaga ainult välisministeerium. Ta lisas, et saatkond ei saanud võimaliku luuramise kohta Šveitsi võimudelt mingit infot. Smirnov ei osanud öelda, miks üks meestest end santehnikuks nimetas. Ta oletas, et mees tegi lihtsalt rumalat nalja.

Berner Zeitungi andmetel hoiatasid maailma majandusfoorumi korraldajad tänavu Kremli kriitikuna tuntud USA-Briti investorit Bill Browderit, et ta peaks olema eriti ettevaatlik.

Samal teemal

21.00.2020
GRETA THUNBERG: „Meie maja põleb endiselt.“ DONALD TRUMP: „Pessimismiks pole põhjust.“
07.11.2019
BILD: Venemaa saatkonnad on agentide pesad