Juhtkiri

Juhtkiri | Tartus realiseerus valijate tahe? (16)

ohtuleht.ee, 21. jaanuar 2020, 17:13
Kas me sellist valitsemist tahtsimegi, tuleb küsida tartlaste nimel, kes on hämminguga jälginud viimastel kuudel linnavalitsuses toimuvat. Tartus nüüd opositsiooni langenud Keskerakonna Tartu piirkonna juhi Jaan Tootsi tõdemus, et ta viis ellu valijate tahet teha suuri muutusi, ei anna igatahes aimu vigade tunnistamisest.

Kas julgust öelda, et kuningas on alasti, jagub Tootsi juhatusse valinud Tartu parteilastel või Tartus toimuvasse jõuliselt sekkunud erakonna juhatusel, eesotsas esimees Jüri Ratasega?

Koalitsioonipartneri Reformierakonna otsus sellise poliitika tegemise viisiga mitte kaasa minna on ainuõige. Õieti ei jäänud neile muud valikutki, sest Tootsi silmis ebasoosingusse langenud ja Keskerakonnast väljagi heidetud abilinnapea Monica Ranna umbusaldamine eeldanuks eranditult iga reformierakondlasest volikogu liikme häält – kas sellisele parteidistsipliinile saab lootma jääda olukorras, kus Ranna umbusaldamise taga polnud kõik keskerakondlasedki?

Pealegi tähendanuks see olukorra lahenemist kõige varem mõne nädala pärast. Seda enam, et Ranna järglasena esitleti meest, kes tekitas volikogu liikmetes vastakaid tundeid, olles samuti kord juba Keskerakonnast välja heidetud ja sarnaselt Rannaga ei saa pidada end elupõliseks tartlaseks. Oluliselt parem diil polnuks ka keskerakondlastelt ühe abilinnapea koha ülevõtmine, sest Ranna ametist kõrvaldamine jäänuks ikkagi oravate õlule ja südametunnistusele.

Suurimad võitjad linnavalitsuse tööd halvanud tülis on aga Tartu sotsiaaldemokraadid, kes on end koos reformierakondlastega läbirääkimistelaua taha juba sisse seadnud. Kas Ranna kindlameelsus saab tasutud võimalusega jätkata abilinnapeana (pärast sotsiaaldemokraatidega liitumist) või mõne muu sündsa töökohaga, näitab aeg. Kas see on aga parim stardipositsioon, kust alustada ettevalmistustega 2021. aasta kohalikeks valimisteks, tuleb endistel võitluskaaslastel nüüd isekeskis välja mõelda.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee