Eesti uudised

Konkurentsiamet: Õhtulehe tehtud ravimihindade võrdlus näitab, et turu toimimises on tõrge (47)

Martin Šmutov, 21. jaanuar 2020 13:34
Foto: Erki Pärnaku
Konkurentsiamet uuris Õhtulehe jagatud käsimüügiravimite hinnaanalüüsi ja leidis, et kuigi sarnased hinnad ei tõenda kohe seaduserikkumist, on turul tõrge, mida tuleb nüüd edasi analüüsida.

Õhtuleht saatis kogu oma andmestiku pärast 29. detsembril ilmunud lugu „Anomaalne avastus: ketiapteekides on ravimid väikeapteekidest kallimad“ konkurentsiametile uurimiseks.

Samal teemal

"Oleme nüüd tabelid läbi töötanud ja kokkuvõtvalt need muidugi kinnitavad veelgi selgemalt juba intervjuul koorunud järeldust, et eri kettide hinnad on paljuski väga sarnased," kirjutas konkurentsiameti järelevalveosakonna juhataja Juhan Põldroos.

Põldroosi sõnul on ravimisektoris turukontsentratsioon kõrge ja erinevate turupiirangute tõttu on konkurents aastaid niigi piiratud olnud.

"Ehkki sarnased hinnad ei tõenda seaduserikkumist, siis selline hindade paralleelsus signaliseerib, et turu toimimises on kusagil tõrge. Mis selle tõrke konkreetsemaks põhjuseks on, ei ole aga võimalik ilma täiendava analüüsita öelda," lisas Põldroos. "On ka võimalik, et Eestis rakendatav ravimite hinnaregulatsioon viib hindade ühtlustumiseni. Konkurentsiamet on viimastel aastatel pidevalt ühel või teisel viisil apteekide teemaga tegelenud ja loomulikult me arvestame tabeli järeldustega ka oma edaspidises tegevuses."

Õhtuleht tõi oma 29. detsembri artiklis ja sellele järgnenud lugudes esile, et Eesti ketiapteegid ei konkureeri omavahel ja käsimüügis olevaid ravimeid müüakse üldjuhul täpselt sama hinnaga – pole vahet, kas apteek tegutseb kallil rendipinnal või kauges maapiirkonnas.

Õhtulehe järeldus põhines 332 apteegi ja neis müügil olevate 422 käsimüügiravimi hinnavõrdlusel. Kuigi suured apteegiketid peaksid omavahel konkureerima ja pakkuma seetõttu tarbijale parimat hinda, sest nende läbirääkimiste positsioon on parem, kerkib küsimus, kuidas jõuavad  mõned üksikud väikeapteegid kaupa odavamalt müüa.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee