Maailm

Sajad migrandid kahlasid läbi jõe, et Mehhikosse pääseda (8)

Toimetas Aare Kartau, 21. jaanuar 2020 09:47
Migrandid sumasid üle Suchiate jõe.Foto: Reuters/Scanpix
Sajad Hondurasest pärit migrandid sumasid Lõuna-Mehhiko piiri ääres üle Suchiate jõe, sest neil keelati läbi sillal asuva piiripunkti riiki siseneda. Nende eesmärgiks on tõenäoliselt Ameerika Ühendriikidesse suunduda, vahendab BBC.

Mehhiko karmistas USA survel lõunapiiril kontrolli ning üritab kahandada läbi riigi Ameerika Ühendriikidesse suunduvate migrantide arvu. Siiski on tegu keerulise ülesandega, sest sadadest inimestest koosnev pagulastehord tungis esmaspäeval üle Suchiate jõe Mehhikosse, kus toimus kokkupõrge piirivalvuritega.

Migrandid, kes eelnevalt Guatemala piiriäärses linnas Tecun Umanis peatusid, olid enamjaolt pärit Hondurasest. Piiriületajad olid osa 2000-3500liikmelisest rühmitusest, mis kannab nime „2020 karavan“. Guatemala võimude teatel on vähem kui nädala jooksul ületanud nende piiri mitu tuhat honduraslast.

Enamjaolt Hondurasest pärit põgenikke üritas peatada käputäis korrakaitsjaid. Foto: Reuters/Scanpix

Samal teemal

Kuigi politseikilpidega varustatud Mehhiko rahvuskaartlased üritasid jõekaldal sissetungijaid peatada, ei õnnestunud see ülesanne sugugi lihtne. Väidetavalt kasutasid korrakaitsjad ka pisargaasi, ent migrandid loopisid neid kividega.

Paljud Mehhiko piiri ületada soovinud inimestest teatasid, et nad põgenevad vägivalla, vaesuse ja kõrge mõrvamäära tõttu. „Me muutusime kuuma tõttu meeleheitlikuks. Olukord on olnud väsitav, eriti laste jaoks,“ sõnas Hondurase migrant Elvis Martinez. Kuigi Mehhiko on öelnud, et kui kõik on korrapärane, võivad põgenikud riiki jääda ning seal töötada, ent ei tohi USAsse suunduda. Selle peale arvasid mõned migrandid, et Mehhiko võimud üritavad neid petta ning tagasi saata. Põgenike kaheksa esindajat lubati läbirääkimisteks Mehhikosse, kus neil avaneb võimalus president Andres Manuel Lopez Obradorile kirjalik palve läkitada.

Jõge ületanud isikute sihtpunktiks on ilmselt USA. Foto: Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump jõudis juunis Mehhiko võimudega kokkuleppele, et lõunanaabrid peavad vähendama põgenike voolu läbi riigi. Trump ähvardas Mehhikot vastasel juhul kõrgemate tariifidega.

Samal teemal

04.09.2019
Pentagon eraldas USA-Mehhiko piirimüüri tarbeks 3,6 miljardit dollarit
13.06.2019
Mehhiko president müüb oma lennuki, et illegaalse rände vastu võidelda