Greta Thunberg ja Donald TrumpFoto: AP/Scanpix
Aadu Hiietamm 21. jaanuar 2020 14:30
Davosis algas teisipäeval iga-aastane maailma majandusfoorum (WEF). Kohe avapäeval kõnelesid Rootsi kliimaaktivist Greta Thunberg (17) ja USA president Donald Trump (73). Saksa suurim ajaleht Bild nimetas toimuvat gigantide duelliks.

USA president Donald Trump saabus lennukiga Zürichi lennuväljale Eesti aja järgi täna kell 9.22. Sealt viis helikopter ta kella 10.40ks Davosi.

Donald Trump Zürichi lennuväljal. Foto: Reuters/Scanpix

Greta Thunberg valmistus Trumpi Zürichisse saabumise ajal juba esinemiseks nädalaajakirja Time korraldatud paneeldiskussioonis. Teatavasti valis Time just Greta Thunbergi eelmise aasta inimeseks. 

Greta Thunberg Davosis esinemas. Foto: Reuters/Scanpix

Oma sõnavõtus toonitas noor kliimaaktivist taas, et võitluses kliimamuutuste vastu ei ole midagi veel tehtud, vahendab agentuur AFP. 

"Me kõik võitleme keskkonna ja kliima nimel. Kui vaadata seda laiemast perspektiivist, siis ei ole sisuliselt mitte midagi tehtud. Vaja on teha palju rohkem. Praegu on alles algus," väitis 17aastane Greta Thunberg, kes käis Davosi majandusfoorumil ka aasta tagasi. Päras tookordset esinemist algas ka tema tõeline tähelend. 

Donald Trumpi tõi Zürichi lennuväljalt Davosi helikopter. Foto: Reuters/Scanpix

Donald Trump seevastu on korduvalt väljendanud kahtlust vajaduses võidelda kliimamuutustega ning palju pahameelt põhjustas tema otsus viia USA välja Pariisi kliimaleppest.

Maailma majandusfoorumi korraldajad on aga Greta Thunbergi poolel. Nad avaldasid läinud nädalal raporti, milles hoiatakse, et kliimamuutused ähvardavad tabada maailma seni arvatust jõulisemalt ja kiiremini. Raporti järgi võib maakera keskmine õhutemperatuur sajandi lõpuks tõusta kolme kraadi võrra.

Lennul Washingtonist Zürichisse teatas Trump aga Twitteri vahendusel, et Davosis soovib ta kohtuda maailma äriliidritega ning tuua sajad miljardid dollarid USAsse tagasi. "Me oleme number 1 universumis!" rõhutas ta. 

Trumpi kõne pidi algama kell 12.30 Eesti aja järgi, kuid ta saabus saali kümmekond minutit hiljem. Eelnevalt arvati, et USA president tegeleb peamiselt enesekiitusega ja nii ka oli. Trumpi sõnul on USA majandus tema presidendiks oleku ajal kiiresti arenenud ja seetõttu elavad ka ameeriklased sõltumata nahavärvist, soost või religioonist praegu palju paremini. Trump rõhutas, et tema võimuloleku ajal on USAs loodud üle seitsme miljoni uue töökoha.  Nahutada sai tema eelkäija Barack Obama, kelle valitsemisajal töökohtade arv vähenes.

Donald Trump maailma majandusfoorumi ametlikku avakõne pidamas. Foto: AFP/Scanpix

Trumpi sõnul ei ole praegu põhjust pessimismiks. "Me peame vastu astuma apokalüptikutele, keda on kõigis riikides. Me ei tohi lubada neil uskuda, et me ei suuda midagi saavutada. Me ei tohi lubada, et meie elu üle otsustavad radikaalsed sotsialistid. Me mõistame, mida pessimistid näha ei taha: et kasvav ja inimestele keskenduv erasektor suudab toime tulla kõigi väljakutsetega," kuulutas USA president.

Trumpi kõne kestis 38 minutit. Osa kuulajaid, kellele USA presidendi enesekiitus ei meeldinud, lahkus enne tema kõne lõppu saalist. 

Greta Thunberg kuulas Donald Trumpi kõnet saalis. Foto: AP/Scanpix

Donald Trump on presidendina teist korda Davosis. Esimest korda käis ta maailma majandusfoorumil 2018. aasta jaanuaris. Enne teda käis seal USA presidentidest Bill Clinton 2000. aastal.

Greta Thunberg kuulas Trumpi kõnet saalis ning esines pärast seda teises paneeldiskusioonis. Ta meenutas oma aastatagust esinemist Davosis. Tookord ütles Thunberg, et meie maja põleb. Ta lootis, et hirm paneb inimesi midagi ette võtma. Nüüd tõdes ta, et midagi ei ole muutunud.

Greta Thunbergi teine esinemine Davosis. Foto: Reuters/Scanpix

"Meie maja põleb endiselt ja inimeste tegevusetus paisutab leeke," kuulutas noor kliimaaktivist. Ta rõhutas, et me vajame tegelikku kliimaneutraalsust.

Samal teemal

Kommentaarid  (262)

24. jaanuar 2020 01:17
kumb neist tulnukas on?!vahest mõlemad?!
palun 23. jaanuar 2020 06:34
palun ärge riielge lapsega. Riielge tema vanematega ja kõik see mull, et heaoluriigis hoolitakse laste eest on tegelikult vale. Häbi riigile. Vaadake ta nägu - see on haihe lapse nägu, aga ikka teenib keegi selle pealt.
zz 23. jaanuar 2020 06:38
äraaetud hobused lastakse maha.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS