Islamiriigi võitleja.Foto: Reuters/Scanpix
Toimetas Aare Kartau 21. jaanuar 2020 08:46
Kahe luureteenistuse info kohaselt sai Islamiriigi uueks juhiks Amir Mohammed Abdul Rahman al-Mawli al-Salbi. Mees on terroriorganisatsiooni üks asutajaid ning on juhtinud operatsioone üle maailma, kirjutab The Guardian.

Teadaolevalt nimetati al-Salbi juhiks vaid mõned tunnid pärast Abu Bakr al-Baghdadi surma oktoobris. Tollal teatas organisatsioon, et uueks liidriks saab Abu Ibrahim al-Quraishi, ent luureteenistused on nüüd jõudnud seisukohale, et see info oli väär.

Kolm kuud pärast USA rünnakut al-Baghdadi kompleksile on nii kohalik- kui ka välisluure infokillukesed kokku pannud ning tervikpildi loonud – ISISe keskpunktis seisab al-Salbi, keda kujutatakse sarnaselt eelnevale juhile karastunud ning vankumatult lojaalse liidrina.

Iraagis sündinud al-Salbi on Islamiriigi juhtkonnas üks väheseid mitte-araablasi. Mõjukat ideoloogi tuntakse ka nime all Haji Abdullah. 2004. aastal hoiti teda kinni Lõuna-Iraagis asuvas ameeriklastele kuuluvas Camp Bucca vanglas. Seal kohtus ta teadaolevalt ka al-Baghdadiga.

Väidetavalt üritab al-Salbi pärast madalseisu taas tugevdada ISISt ja selle juhtkonda, mis hakkab koosnema enamjaolt noorematest võitlejatest, kes organisatsiooni algusaastatel alles lapsed olid. Luureallikad ei ole al-Salbi asukohta kindlaks teinud, ent spekuleeritakse, et mees ei ole suundunud Idlibi provintsi, kus al-Baghdadi pesitses, vaid jäänud Mosulist läänes asuvatesse väikelinnadesse.