Poliitika

Reformierakonna uueks partneriks saavad sotsiaaldemokraadid

ÜLE PARDA: Reformierakond saatis Keskerakonna Tartu linna juhtimiselt minema (197)

Asso Ladva, 20. jaanuar 2020 18:22
SELGUS MAJAS: Tartu linnpea Urmas Klaas ja teised reformierakondlased otsustasid lõpetada koostöö Keskerakonnaga.Foto: Aldo Luud
"Lõhe Keskerakonnas ja nende sisemised tülid olid koostöö lõpetamise põhjuseks. Tartu väärib konstruktiivset õhkkonda ja eesmärkidele suunatud koostööd. Kujunenud olukorras on keeruline näha, kuidas Keskerakond saaks Tartu linna juhtimises osaleda" ütles Tartu linna ja Reformierakonna Tartu ringkonna juht Urmas Klaas.

"Selge on see, et kui meil on uus partner, siis tulevad muudatused linnavalitsuse koosseisus," vastas Klaas küsimusele, mis saab Keskerakonna abilinnapeadest Monica Rannast ja Madis Lepajõest. "Vastuse sellele annavad järgnevad päevad."

Esmaspäeva õhtul koos olnud Tartu reformierakondlased otsustasid alustada sotsiaaldemokraatidega uue võimuliidu moodustamiseks.

Klaas on varem mitu korda öelnud Õhtulehele, et Keskerakonna pikaks veninud ja väsitav saaga tuleb lõpetada. Küll aga ootas Reformierakond enne ära oodata Keskerakonna juhatuse otsused.

Eelmisel kolmapäeval Keskerakonna juhatus otsustas Tartu abilinnapea Monica Ranna oma ridadest välja arvata. Oma otsust põhjendas erakonna peasekretär Mihhail Korb sellega, et piirkonna juhatusel on õigus otsustada, kes on erakonna esindajad kohalikus omavalitsuses.

Keskerakonna vinduv tüli

Mullu Keskerakonna Tartu piirkonna juhiks saanud Jaan Toots on juba ligi pool aastat püüdnud Randa Tartu raekojast välja saada, kuid siiani pole see õnnestunud. Esiteks on Rand kindlameelselt öelnud, et kuna tema tööle pole mingeid etteheiteid, siis vabatahtlikult ta tagasi ei astu. Teiseks ei ole Keskerakonna koalitsioonikaaslane Tartu linnas Reformierakond soovinud ennast segada teise partei sisetülisse ja nii ei tulnud ka Rannale umbusalduse avaldamisest midagi välja.

Keskerakonna tartlaste sisetülis lendasid laastud päris kaugele. Ametist sooviti lahti teha ka erakonna teine abilinnapea Madis Lepajõe, kuid tema on alates oktoobrist haiguslehel ja nii on tema personaalküsimus jäänud unarusse.

Nädal tagasi sundisid Keskerakonna liikmed volikogu fraktsiooni nõunikku Kirke Timmuskit kirjutama lahkumisavaldust. Paraku on fraktsiooni nõunikud volikogu, mitte partei palgal ning töölepingut päevapealt lõpetada pole võimalik. Timmuski tagandamise põhjuseks oli väidetavalt see, et ta erinevalt ülejäänud Tartu piirkonna keskerakondlasteks toetas Monica Ranna jätkamist ametis.

Ühtegi uue abilinnapea kandidaati polnud Toots ega ka ükski teine Keskerakonna liige kindla sõnaga välja öelnud. Alles eelmisel nädalal lepiti kokku Peipsiääre vallavanema Aleksandr Širokoviga kokku, et tema esitatakse volikogule kui abilinnapea kandidaat. Kusjuures Širokov ise ei ole Keskerakonna liige – alles paar aastat tagasi visati ta erakonnast välja. Põhjuseks kandideerimine kohalikel valimistel valimisliidu, aga mitte Keskerakonna nimekirjas.

Jüri Ratas: "Tartu sündmused on kindlasti õppetund kogu meie erakonnale."

Esmaspäeva õhtul kommenteeris olukorda ka peaminister Jüri Ratas, kelle sõnutsi on Keskerakonnas alati olnud palju liikmeid ja erinevaid arvamusi, ent nad ona reeglina osanud lahendada oma vaidlused läbirääkimiste teel. "Püüdsime sama ka sel korral, kuid paraku edutult. Tartu sündmused on kindlasti õppetund kogu meie erakonnale ja siit tuleb targemana edasi liikuda. Pingutame koos, et erakonda Tartus tugevdada ning järgmistele kohalikele valimistele ühtsena vastu minna," kirjutas Ratas Facebookis. 

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee