Maailm

PARIMATE RIIKIDE EDETABEL | Mida arvab maailm meist: Eestis on hea äri alustada, kuid mitte seigelda (13)

Toimetas Greete Kõrvits, 20. jaanuar 2020 19:04
2019. aasta juubelilaulupidu „Minu arm“: eesti kultuurist ja ajaloost teab maailm veel kahetsusväärselt vähe.Foto: Robin Roots
Mida arvab laia maailma rahvas Eestis? Hiljuti avaldatud uuringu põhjal näib, et see, mida nad arvavad, võrdub pigem sellega, mida nad üldse teavad. Mida ei näi olevat palju. Maailma parimate riikide edetabelis saab Eesti mõned kahetsusväärsed, isegi teenimatult madalad hinnangud, ehkki on ka rõõmustavat: maailmakodanikud teavad näiteks, et siin on hea uut äri alustada. Üldiselt aga paistab, et tuntus viib sihile, isegi kui see on pigem kurikuulsus. Inimesed kipuvad kõrgemalt hindama seda, kellest nad midagi kuulnud on. Seega näib, et ehk pole tulemus niivõrd tõsiseltvõetav, kuivõrd on tegemist hinnanguga pigem kuvandiloomele ja enesereklaamile, osaliselt ka riikide suurusele ning ajaloolisele tähtsusele.

Uuringu viisid läbi Pennsylvania ülikool ning turundusfirma VMLY&R. Küsitluses osales 20 000 inimest eri maailma piirkondadest, kellelt küsiti arvamust 73 erineva riigi kohta. (Möödunud aastal võtsid uurijad samas küsitluses luubi alla 80 riiki.) Laiemalt puudutas küsitlus riikide üleüldist mainet ning selle põhjal panid küsitlejad kokku maailma parimate riikide edetabeli. Selleks kasutasid nad üheksat kategooriat, millest igaüks mõjutas riigi kohta maailma parimate seas. Igas olid omakorda veel alamkategooriad, mida kokku 65.

Üheksa põhikategooriat on:

 • riigi mõjuvõim maailmas
 • seiklus ehk parimad riigid, kus reisida ja ringi seigelda
 • kodanikud ehk milliseid hüvesid riik elanikele pakub ning kui kaasav on ühiskond
 • kultuuri mõjukus
 • ettevõtlus
 • pärimus ehk kultuurisaavutused ning see, kuidas riigid oma rahvuskultuuri ja ajalugu hoiavad
 • majanduse areng
 • avatus ärile
 • elukvaliteet

Alatabeli, mis puudutab riigi globaalset mõjuvõimu, koostasid küsitlejad pidades silmas viit omadust: kas vastajad peavad antud riiki majanduslikult ja poliitiliselt mõjukaks, tema sõjaväge tugevaks, tema rahvusvahelisi sidemeid kindlaiks ning kas riik on maailmaareenil liidrirollis. 73st riigist jäi Eesti mõjuvõimult küll üsna tagasihoidlikule eelviimasele kohale, edestades vaid Sloveeniat. Lõunanaaber Läti oli meist ühe, Leedu kahe koha võrra eespool. Esiviisik on aga järgmine: Ameerika Ühendriigid, Venemaa, Hiina, Saksamaa ning Ühendkuningriik. Põhjanaabrid soomlased leiab selles nimekirjas keskkandist, 35. kohalt. Mingis mõttes tegi Eesti tegelikult aga möödunud aastaga võrreldes parema tulemuse: siis uurisid küsitlejad 80 riigi kohta ning Eesti selle kõige viimase 80. koha pälviski. Samas, mis oleks meie kohast saanud siis, kui ka sel aastal oleks riike rohkem olnud...

Eesti kultuur vajaks maailmas ehk veel tutvustamist

Kas Eestis on tore seigelda? Üldiselt eelistavad inimesed seiklusteks ikka sooje maid, esikolmikus on Brasiilia, Itaalia ja Hispaania. Eesti leiab 60. kohalt, ühe koha võrra eespool Lätist. Skandinaavia riigid jäävad 20.-40. koha vahemikku. Tekib mõte, kas inimesed hindavad riigis seiklemist selle järgi, mida nad selle maa kohta üldse teavad. Brasiilia, see on samba, karneval ja fiesta, riigi peomeeleolu on rahvusvahelisele üldsusele kinnistunud kuvand. Võrreldes 2019. aastaga kukkus Eesti ühe koha võrra.

Hoopis kenam number, 26. koht vaatab Eestile otsa kodanike edetabelis (tõus võrreldes 2019. aastaga viis kohta). Mitte väga üllatuslikult naudib esikohta Rootsi ning ka teised Skandinaavia riigid on ülemaailmselt tuntud oma sotsiaalsete hüvede poolest.

Kõige suuremat kultuurilist mõju omavad maailmakodanike arvates neli Euroopa suurriiki ja USA. Kõige kultuursem riik maailmas on küsitletute arvates Itaalia, järgnevad Prantsusmaa, Hispaania, USA ja Ühendkuningriik. Euroopa kultuuri hälliks peetud Kreeka on alles 13. kohal, jäädes tahapoole Šveitsist (10), Singapurist (9) ja Austraaliast (8). Eesti kultuuri mõju on paraku alles 61. kohal ning võrreldes 2019. aastaga langesime nelja koha võrra. Aga vähemalt koht eespool Ghanast!

Kuidas on aga lood rahvuskultuuriga? Eks laiem maailm teab ikka selliseid maid nagu Hispaania, Itaalia ja Kreeka (vähemalt said kreeklased selles edetabelis väärikama koha). Jällegi on huvitav näha, mida erinevad rahvad erinevate kultuuripärimuste ning nende säilitamise ja rikkaliku ajaloo kohta arvavad. Näiteks 5. kohal on Mehhiko, kellele järgnevad Türgi, Portugal ja Taimaa. Eesti kultuur ja ajalugu jäävad taas pisut tundmatuks, olles 62. kohal (2019. aastal 66. kohal). Meist koht tagapool on Araabia Ühendemiraadid.

Majandustabelites on meie hinded hüplevad

Too viimati mainitud riik hüppab aga majanduskasvu tabelis esikohale. Esikümnestki leiab peamiselt Lähis-Ida ning Aasia riigid. Eesti leiab jahmataval kombel alles viimaselt kohalt. Võimalik, et see võiks olla mõttekoht Eesti promomiseks maailmas, ent samas tundub, et just areneva ja majanduslikult kasvava riigina me end pidevalt reklaamimegi. Nukker, et seda vääriliselt tähele ei panda. Veelgi nukram on meie kukkumine, mida on juba raskem seletada kui lihtsalt, et „ah, nad ei tea meid“. 2019. aastal pidas maailm meid vähemasti 54. koha vääriliseks.

Kuid veidi positiivsem noot. Ettevõtluse osas ei saa öelda, et Eesti maailmaareeni säravaim täht oleks, ent arvestades meie väiksust ning seda, et paljud vastajad meist ilmselgelt suurt midagi ei tea, on 40. koht 73st igati kena. Neli kohta oleme ka tõusnud. Maailma ettevõtluskunnid on küsitletute hinnangul Saksamaa, Jaapan ning USA.

Avatuses rahvusvahelisele ärile seisavad esimesel kahel kohal jõukad riigid Luksemburg ja Šveits. Neli Skandinaavia riiki mahuvad samuti kõik esikümnesse. Siin võib Eesti tulemuse üle aga suisa rõõmustada: 26. koht, eelmise aastaga võrreldes kolmekohaline tõus. Ilus tulemus! Kuidas aga maailm, kes peab meid suhteliselt osavateks äritsejateks ja ettevõtjateks, meid majanduslikult arenevate riikide sekka ei arva? Vaevalt, et nad mõtlevad, et Eestil on arengu lagi juba käes.

Kas tõesti on seal parem elada kui Eestis?

Elukvaliteedi edetabeli esikümnes figureerivad taas skandinaavlased, kuid esikoha napsab endale hoopis Kanada. Sinna mahuvad lisaks ka Austraalia (5), Uus-Meremaa (9), Saksamaa (10), Šveits (7) ja Holland (6.). Eesti on 45. kohal ning tõusnud kahe koha võrra, jäädes Sloveeniast koha võrra allapoole, Iisraelist aga koha võrra ülespoole. Leedu on 47ndal, Läti 49ndal kohal. Venemaa 34ndal.

Üleüldist maailma parimate riikide edetabelit vaadates, mis võttis arvesse kõiki üheksat alakategooriat, on esiviisik küsitletute arvates järgmine:

 • Šveits
 • Kanada
 • Jaapan
 • Saksamaa
 • Austraalia

Eesti jääb parimate riikide koondtabelis 55. kohale, Rumeenia ning Sloveenia vahele. Leedust ja Lätist oleme eespool, Leedu platseerub 59., Läti 62. kohale. Soome ja teised Põhjamaad on üldiselt headel kohtadel (Soome 14., Rootsi 8., Norra 10. ja Taani 13. kohal). Kõige viimased viis riiki on Tuneesia, Valgevene, Omaan, Serbia ning Liibanon.

Uuringu tulemustega võib lähemalt tutvuda SIIN.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee