Foto: AFP/Scanpix
Tõnis Erilaid 19. jaanuar 2020 20:08
Läinud reede õhtul läks president Emmanuel Macron koos abikaasaga vaatama Pariisi Bouffes du Nordi teatri etendust. Teatri juurde kogunes paarsada meeleavaldajat, karjudes „Macron välja!“. Ägedamad püüdsid teatrihoonesse tungida. Kiiruga kohale toodud politsei eriüksustel õnnestus meeleavaldajad eemale tõrjuda. Kui teatri juurest kihutas minema auto, milles arvati istuvat president, karjusid protestijad: „Macron – astu tagasi!“

Presidendi kantselei teatas hiljem, et hoolimata vahepealsest segadusest nägi presidendipaar siiski etenduse ära. 

Algul väike, vaid paarikümne istekohaga voorimeeste kohvik oli Pariisis elanud Eesti kultuurieliidi kogunemiskohaks eelmise sajandi algupoolel. Nende eeskujul hakkasid kohvikus käima ka Montparnasse'i kvartalis elanud mitmest rahvusest kirjanikud, kunstnikud ja nende modellid, nii et uus peremees pidi kohvikut järjest suuremaks ehitama. Malet mängiva Friedebert Tuglase kõrval võis näha samuti maletavaid Vene revolutsionääre, kuulu järgi isegi Leninit ja Trotskit.

Peremees tüdines varsti igale sissetormajale karjumast „pange uks kinni“  ja lasi ukseklaasile kinnitada paberilehe, mis sisenejaile nende emakeeles ukse sulgemist meelde tuletas. Teadupärast olnud kuulutus 17 keeles. Eesti keel oli esimesel või teisel kohal – olid ju eestlased La Rotonde'i avastajad. 

Hiljem oli kohvik Ernest Hemingway ning paljude Ühendriikide ja Suurbritannia kultuurikuulsuste üheks lemmikpaigaks ning seetõttu ei rohtu turistide jalajäljed La Rotonde'i juures, kuigi seal enam nii odavat kohvi ja veini ei saa kui vanasti.

Samal teemal

Kommentaarid  (5)

Tiit 31. jaanuar 2020 10:13
Kui president hakkab pretendeerima riigi juhtimisele, siis tavaliselt laseb julgeolek ta maha. Vaadake New Yorki kaksiktornide tulekahju kümnenda aastapäeva pressikonverentsi videot. Seal räägitakse ka president Kennedy mõrva asjaoludest. Üks tulistajatest oli tema autojuht. "Oswaldi üks kuul tabas kahte inimest kolmest suunast korraga". Ühtegi pealtnägijat ei suutnud mõrva uurimiskomisjon ülekuulamisele kutsuda. Kõik pealtnägijad tapeti samuti. Neid oli palju. Tuhanded inimesed. Vaatame, kaua Trump elus püsib.
Tiit 31. jaanuar 2020 08:19
Liberaal või mitte, aga president on ainult riigi esindaja. Reklaaminägu. Jaapanlased panid suurfirmades firmajuhi kumminuku fuajeesse. Kes oli firma poliitika peale vihane, sai sellele vastu vahtimist anda. Analoogia on ilmne. Protestijad on lollid. Kumminuku tümitamine midagi ei muuda. Riiki juhib partei, täpsemalt see, kes parteid rahastab. Tänasel päeval juhivad riike suurpangad. Nende selja taga on jesuiidid (Vatikan). Lenin oli ka Vatikani jesuiit. Oktoobrirevolutsioon Venemaal oli sisuliselt Venemaa okupeerimine Vatikani poolt.
Kõik kommentaarid

SISUTURUNDUS