Juhtkiri

Juhtkiri | Kas kaubatee Lätti rohtub viimaks? (3)

ohtuleht.ee, 17. jaanuar 2020, 16:00
Veel enne kui valitsuskoalitsioon alkoholiaktsiisi langetamise teed läks, näitasid uuringud ja ilmselt aimasid Lätis ostlema harjunud isegi, et piirikaubanduse tagasipööramine ei saa sugugi nii lihtne olema. Siiski – esimene silmaga nähtav märk Läti-suunalise alkoholiturismi kokkukuivamisest on teade suure piiriäärse kärakapoe kinnipanekust. Tõsi, konkurendid veel tegutsevad. Ent piirikaubanduse kadumisest oleks ennatlik rääkida: pigem on tegu teisenemisega, kui sellelegi müügipinnale toob ettevõtja nüüd ehitusmaterjalid.

Ilmselt võivad eestlastest klientide üle endiselt rõõmustada ka kütuse, aianduskaupade, tubakatoodete, spaa-pakettide jpm pakkujad. Tark ettevõtja ei arvesta üksnes aktsiisipoliitikaga, kus järskudest otsustest kiiret tulu riigikassasse pole oodanud mitte ainult meie, vaid loodavad alkoholi aktsiisitõusu kavandavad lätlasedki. Paljude kaupade ja teenuste hindadest nähtub ka elatustaseme vahe kahe naabri vahel; tubakaturismi ajendab aga hoopis regulatsioonide erinevus.

Kui ettevõtja saab kiireid kursimuutusi eriliste kahjudeta endale lubada, siis teine lugu on riigiga. Vahepealsetel aastatel kaduma läinud maksumiljonid jäidki meie infrastruktuuridesse-palkadesse panustamata; liigjoomisest tingitud tervise- ja hingehädade eest tasume veel aga pikalt. Ja vaevalt ootab käputäit piirilähedasi külakauplusi ees taasavamine – ei toidu- ega ehituskaupade pakkujana. Olgugi et meil läks tegelikult niigi hästi, kui nn alkoralli kõrgaegadel levisid kuuldused suisa kümnete maapoodide peatsest sulgemisest.

Õppetund sellest, kuidas suuri (ja kuitahes õilsaid) eesmärke mitte ellu viia, jääb meie poliitikategemist loodetavasti mõjutama veel pikka aega. Parem tasa ja targu, tahaks soovitada apteegi- ja pensionireformi elluviijatelegi ja kõigile teistele, kes kavandavad meie eluolu veel kaua kujundavad otsuseid.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee