Maailm

IIBEPROBLEEM? Hiina sündimus oli eelmisel aastal rekordiliselt madal  (19)

Toimetas Greete Kõrvits, 17. jaanuar 2020 18:14
Hiina lapsevanemad tohivad nüüd küll kaks last saada, ent erinevalt pildil kujutatud perekonnast ei jaksa enamik neist seda endale lubada.Foto: PA Pictures/Scanpix
Hiina iive on viimase seitsme kümnendi ehk kommunistliku Hiina Rahvavabariigi algusaegadest kõige madalamal tasemel. Seda hoolimata ühe lapse poliitika lõdvendamisest. Ühe seaduse muutmisest aga iibe tõstmiseks ei piisa.

Hiinas oli 2019. aastal 10,48 sündi 1000 elaniku kohta (Eesti tase peaks üsna sama olema, 2017. aasta seisuga oli meil 10,5 sündi 1000 elaniku kohta). Kokku sündis Hiinas möödunud aastal 14,65 miljonit last.

Teiseks, ehkki Hiina valitsus lubas 2015. aastast paaridel saada ühe asemel kaks last, tegi varasem keeld ühiskonnas oma töö: vanemad eelistavad pärijana poega ja nii on mõneski piirkonnas käes tõsine pruudipõud.

Ning enamate laste lubamine ei tekita veel kohe tahtmist neid saada. BBC vahendab rahvastikuekspertide tähelepanekuid, et Hiina valitsus astus ämbrisse, kui vaid vastuolulist ühe lapse poliitikat muutis, jätmata samas tähelepanuta mitmed teised iibe seisukohast olulised muudatused. Lapsetoetusi pole ning vanemapuhkus ei pikenenud. Paljude vanemate jaoks on liiga kallid nii laste haridus, suurem eluase kui ka meditsiin. Enamik hiina vanemaid lihtsalt ei jaksa rahaliselt ega ajaliselt teist last saada.

The Guardian kirjutab, et on ka kultuurilised põhjused, miks inimesed ei soovi lapsi saada. Mõned hiinlased selgitavad, et moodne Hiina ühiskond on äärmiselt stressirohke ja võistluslik – nad ei taha sünnitada lapsi sellisesse maailma, kus nood end lihtsalt pooleks peavad rabama, et end teistega võrreldes tõestada.

Samuti on lahutused Hiina ühiskonnas senisest vähem põlu all, nagu ka üldse üksinda elamine. Ekspertide sõnul on ka raske muuta aastakümnete jooksul juurdunud mõttemalle ja harjumusi, mil normiks oli siiski vaid ühe lapse saamine ja üles kasvatamine.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee