Nädala TOP

TOP 5 | Kuhu saata roolijoodik? (7)

Elis Kusma, arvamustoimetaja, 17. jaanuar 2020, 18:06
Foto: Jörgen Norkroos
Nädalavahetusel sariliiklusrikkuja põhjustatud traagiline avarii tõi rambivalgusse taas ka karistuste karmistamist jutlustavad poliitikud. Nii ei suutnud praegune välisminister Urmas Reinsalu vastu panna kiusatusele trügida justiitsministri tööpõllule, mõtteid oli lisada ka siseministril. Taas tärganud idee nn veapunktisüsteemist võib aga osutuda kahe teraga mõõgaks, kui paadunud rikkuja ei pruugi hoolida sõiduõiguse äravõtmisestki, pisivigadega vahelejäänu olgu aga edaspidi jalamees.

Prillikivi – kahtlusteta?

Vaevalt andis nn Savisaare protsess ammendavaid vastuseid nimitegelase seotuse kohta hämarate tehingutega, kui süüdi mõisteti küll altkäemaksu vahendajad, kuid ülejäänud kohtualused võivad end prillikiviks tituleerida samamoodi nagu tervise tõttu kohtupidamisest pääsenud Savisaar. Mis saab prokuratuuri pisikesest töövõidust – poliitik Kalev Kallo mõisteti tingimisi vangi –, selgub aga järgmistes kohtuastmetes.

Pukis ainult omad

Tartu abilinnapea Monica Ranna väljaheitmine Keskerakonnast on loogiline jätk tema ja piirkonnajuht Jaan Tootsi vahel lahvatanud tülile, mis ei näidanud heast küljest õieti ühtegi osapoolt. Ent räpaseks kiskunud arveteklaarimine paneb kahvlisse koalitsioonipartner Reformierakonnagi: ainuüksi keskerakondlaste häältest ei piisa abilinnapea umbusaldamiseks linnavolikogus. Kas erakondliku toiduahela puutumatus on ühtviisi püha neilegi?

Pitsitav rahahäda

Erakondade võla ulatumine kokku üle kahe miljoni euro piiri jätab alles vaid halvad arengustsenaariumid: kas arved parteiaparaadi ülalpidamise ja priiskavate valimiskampaaniate eest tasub võimalikke vastuteeneid ootav ettevõtja või maksumaksja riigieelarveliste toetuste tõstmise kaudu. Parteide tõrksus nõuda liikmemaksu tuleneb aga ilmselt teadmisest, et pärast sellist üleskutset kuivaks võimalike maksjate ring hoopis kokku.

Leplik riigikogu

Pärast mitme prominentse rahvasaadiku tõdemust, et palgaliste abide olemasolu tõstaks oluliselt parlamendi töö kvaliteeti, mõjub veidralt sellise muudatuse võimalikkuse eitamine. Kehvema (ja kergema) tööga võivad leppida küll rahvasaadikud, aga kas ka nende valijad?

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee