Eesti uudised

Võluvits joobes juhtide vastu? Riik hakkab noolima korduvrikkujaid (44)

Marvel Riik, graafik: Margus Järv, 16. jaanuar 2020 14:48
LAHENDUS OHTLIKELE JUHTIDELE? Veapunktisüsteemiga soovitakse võimalikult varakult avastada juhte, kelle käitumine võib kujunda ohuks kaasliiklejatele.Foto: Priit Simson / Ekspress Meedia
Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumis luuakse nn veapunktisüsteemi, mis sõeluks korduvrikkujate registrist välja  juhid, kes saaksid edaspidi liikluses osaleda alles pärast  nõustamis- ja rehabilitatsiooniprogrammi läbimist. 

Kogu Eesti leinas väikelast ja kaht naist, kes hukkusid laupäevases liiklusõnnetuses Saaremaal. Nad tappis joobes autojuht. Mees, kes on korduvalt  purjuspäi rooli istunud. See traagiline juhtum oligi põhjuseks, miks otsitakse võluvitsa, millega tulevasi traagilisi õnnetusi ära hoida.

Samal teemal

Juhtunu osutab äärmuslikule probleemile, millega peame Eestis tegelema. Meil tuleb tõhusamalt tegeleda korduvrikkujatega liikluses, eriti neile, kes kihutavad ringi purjuspäi,  ütles majandus- ja kommunikatsiooniminister Taavi Aas. Tema sõnul on juba eelmisel aastal hakatud otsima lahendusi, kuidas olukorda parandada. 

Statistika on pehmelt öeldes murettekitav. „Korduvrikkujad põhjustasid vaatluse all olnud perioodil ligi 20 korda sagedamini inimkannatanuga liiklusõnnetuse, kui need, kes varem polnud liiklusalaseid süütegusid toime pannud,“ võttis minister info kokku. „Eesti õigussüsteem võimaldab korduvrikkujate karmi karistamist, kuid tundub, et see ei ole siiski piisava mõjuga. Karistused saab ära kanda, aga käitumise muutmiseks tuleks lisaks sellele läbida ennetavaid ja rehabiliteerivaid programme.“

Minister Aas tahab, et välja töötaks veapunktisüsteem, et korduvrikkujate registrist leida just need juhid, kes saaksid liikluses osaleda vaid professionaalse nõustamis- ja rehabilitatsiooniprogrammi läbimisel. Esialgne kontseptsioon peaks valmima aasta teisel poolel. Hetkel pole veel ka konkreetset plaani, millal veapunktisüsteem võiks jõustuda.

„Uus süsteem pole paraku võluvits, mis hoiab ära kõik liiklusõnnetused, kuid iga inimohver, mille suudame liikluses ära hoida, on hindamatult tähtis,“ arvas  Aas.

Enamik juhte ei sõida purjuspäi 

Maanteeameti strateegilise planeerimise osakonna juhataja Erik Ernitsa sõnul saab liikluses ohtlike olukordi ära hoida põhimõtteliselt kolmel moel: ennetada ohtliku käitumise tekkimist, sellele varakult reageerida (ja käitumist muuta) ning vähendada ohtlike võimaluste ja kahjulike tagajärgede tekkimist.

„Kui me räägime ohtliku käitumise ennetamisest, siis teades, et enamik juhte ei sõida kunagi joobes peaga. Nad mõistavad rooli istumisega kaasnevat vastutust. Selline olukord ei ole tekkinud iseenesest, vaid on saavutatud liikluskasvatuse, ennetustegevuse, juhikoolituse ja liiklusjärelevalve ning karistuspoliitika koosmõjuna. Mida tõhusam on nende tegevuste koosmõju, seda vähem on neid juhte, kes üldse kunagi joobes rooli istuvad,“ rääkis Ernits.

Ohtlikud jäävad ohtlikuks

Mõned inimesed on alkoholisõltlased ja vajaksid ehk sõltuvusravi. Politsei ja prokuratuur kasutavad selliste juhtide puhul ka rehabilitatsioonikoolitust, millest võiks kasu olla. Siingi võib abi olla veapunktisüsteemist, arvab Erik Ernits. 

Need liiklejad, kelle puhul on tõenäosus, et nad seavad rooli istudes ohtu enda ja teiste elu tuleb autoroolist eemal hoida, aga Ernitsa hinnangul on see raske ülesanne.  „Juhtimisõiguse peatamine ei tähenda, et joobes peaga rooli ei istuta. Sõiduki konfiskeerimine võib olla küll efektiivsem, aga ikka jääb võimalus mõne teise sõidukiga seadust rikkuda. Reaalne vangistus on pelgalt karistus ning kui sellega ei kaasne kasvatuslikku mõju, siis pärast vabanemist jätkatakse üsna sarnaselt nagu varem,“ selgitas ta. „Praktikas ongi üsna vähe meetmeid, mida paadunud rikkujate ohjeldamiseks kasutada, mistõttu eelkõige tuleb püüda tegeleda eelnevate etappidega, et paadunud rikkujaiks kasvaks  võimalikult vähe inimesi.“

Veapunktisüsteemi loomisesse on kaasatud kõik liiklusohutusega tegelevad asutused. Abi loodetakse ka teiste Euroopa riikide kogemusist.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee