Video: Mari Luud
Video: Mari Luud 16. jaanuar 2020 14:57
Austraalia suurimast linnast Sydneyst umbes pooleteisttunnise autosõidu kaugusel asub Thirlmere väikelinn, kus 1963. aastal asutati eestlaste puhkeküla. Kunagi rohkem kui saja eestlasega külas on nüüd 20 asukat, kellest viiega rääkis Õhtuleht nii Austraalias möllavatest metsatulekahjudest kui ka kohalikust elust laiemalt. 

"Meid on kaks korda evakueeritud, aga tegelikult meil ei ole tuld lähedal olnud," rääkis Ellen. 

Maare sõnul pole nii suurt tulekahju varem olnudki. "Aga miks on metsapõlengud?" küsib ta retooriliselt ja vastab sealsamas ise. "On sellest, et viimased 40–50 aastat pole meie riigimetsi puhastatud. Sest meil on üks poliitiline organisatsioon siin, nimetavad ennast rohelisteks, ja nemad ütlevad, et ei tohi segada riigimetsa. Ei tohi segada, seal on koaalad ja kängurud ja sitikad ja putukad. Ja nüüd on nad kõik surnud – ära põlenud!"

Austraaliat on juba mitu kuud kimbutanud metsapõlengud, mis praeguseks hõlmavad suurema maa-ala kui kahekordne Eesti pindala. Kohalikud annavad vabatahtlikena kustutamisse nii suure panuse, kui nad saavad, ja ka paljud välisriigid on Austraaliat toeatanud põlengutevastases võitluses. Ühistest pingutustest hoolimata on paljud inimesed oma kodust ilma jäänud ja miljonid loomad hukka saanud.