Maailm

MÄRKAMATU MEES: kes on Venemaa uus peaminister Mihhail Mišustin? (33)

Toimetas Greete Kõrvits, 15. jaanuar 2020 21:48
President Putin (vasakul) tahab peaministri ametis näha Mihhail Mišustinit (paremal).Foto: EPA/Scanpix
15. jaanuaril teatas Vene peaminister Dmitri Medvedev ootamatult (väidetavalt isegi kõigile talle alluvatele ministritele ootamatult), et valitsus astub tagasi. Peagi tuli ka teade, et president Putin leidis peaministrile järeltulija: maksuameti senise juhi Mihhail Mišustini. Kes on see mees, keda sotsiaalmeedias nimetatakse andekaks tehnokraadiks, ent suuremate ambitsioonideta – seega Putinile ohutuks – tegelaseks?

Mihhail Mišustin on maailma üldsusele niivõrd tundmatu inimene, et 15. jaanuarini polnud tal inglisekeelses Wikipedias isegi oma lehte (venekeelses aga küll). Võimalik, et juba homme, 16. jaanuaril, otsustab riigiduuma tema saatuse lõplikult ning mehest, kes enne vedas riiklikku maksuteenistust, saab president Vladimir Putini parem käsi.

Mõned välismaa artiklid väljendavad usku, et Putini 15. jaanuari uusaastakõne ennustas, et 2024. aastal, mil lõpeb tema põhiseaduslik õigus uuesti presidendiks kandideerida, jätab ta viimaks ametiga hüvasti. Muu hulgas vähendaksid tema ettepanekud Venemaa seadusi muuta mõnevõrra presidendi võimu. Venemaa poliitikat üritaks ta analüütikute sõnul aga kindlasti edasi mõjutada – kas siis kulisside tagant või peaministrina, jääb ennustuste valda. Seni suhteliselt tähelepandamatut Mišustinit Putini otseseks mantlipärijaks aga ei peeta. 

Mihhail Mišustin on seni avalikkusele üsna tundmatu tüüp. Foto: AP/Scanpix

53aastane Mišustin on abielus ja kolme poja isa. Ta on ka jõukas mees, naisega kahasse teenis ta 2018. aasta ametliku seisuga kümneid miljoneid rublasid.

Samal teemal

15.00.2020
ÜLLATUS: Venemaa saab pärast Putini esinemist uue peaministri ja valitsuse