Maailm

TRUMP, MERKEL, THUNBERG... Davosis koguneb maailma eliit (32)

Aadu Hiietamm, 15. jaanuar 2020 15:30
TURVAMEETMED: Šveitsi sõdurid püstitavad Davosi kongressikeskuse ümber kaitseaeda.Foto: EPA/Scanpix
Šveitsi talikuurordis Davosis koguneb järgmisel nädalal taas poliitika- ja ärieliit, et arutleda selle üle, mis vajab tänapäeva maailmas ümberkujundamist. Kesksel kohal on mure inimkonna tuleviku pärast ja keskonnakaitsega seonduvad küsimused. Maailma majandusfoorum toimub tänavu juba 50. korda.  

Maailma majandusfoorumi (WEF) korraldaja Klaus Schwab kutsus esimest korda maailma majandustipud Davosi 1971. aastal. Siis saabus kohale 444 külalist. Tänavu on neid 3000. Naisi on korraldajate sõnul osalejates seas 24%.

Maailma majandusfoorumi (WEF) logoFoto: ZUMAPRESS/Scanpix

Maailma majandusfoorumil viibijate turvalisust valvab vähemalt tuhat Šveitsi politseinikku ja sõdurit, sest sageli on üleilmastumise vastased maailma majandusfoorumi tööd seganud. Tänavu kulub turvameetmeteks vähemalt 45 miljonit franki. 

Klaus Schwab tutvustas teisipäeval antud pressikonverentsil tänavuse majandusfoorumi olulisemaid külalisi. Nii osaleb foorumi kahel esimesel päeval (21. ja 22. jaanuaril) USA president Donald Trump, keda saadavad neli ministrit – transpordi-, kaubandus-, töö- ja rahandusminister. Samuti kuuluvad USA delegatsiooni presidendi tütar Ivanka ja tema abikaasa Jared Kushner. 

KUULSAD KÜLALISED: USA president Donald Trump.Foto: Reuters/Scanpix

Trump osales maailma majandusfoorumil ka kaks aastat tagasi. USA president oli eelmisel aastal alguses samuti osalejate nimekirjas samuti eelmisel aastal, kuid siis tuli tal eelarvetüli pärast viimasel hetkel osalemisest loobuda.

Iraan loobus osalemisest 

Eelmisel nädalal spekuleeriti võimalusega, et Trump kohtub Davosis Iraani välisministri Mohammad Javad Zarifiga, kes oli lubanud maailma majandusfoorumil osaleda. Poliitikaeksperdid lootsid, et mõlemad panevad pärast kindral Quasem Soleimani tapmist ja sellele järgnenud suhete järsku teravnemist aluse USA ja Iraani rahudialoogile. Paraku need lootused ei täitu, sest Teheranist teatati, et Iraani delegatsioon loobub Davosi sõitmisest. Küll aga saabuvad kohale Iraagi president ja peaminister. 

Tuntud nimedest saabuvad Davosi veel Saksamaa liidukantsler Angela Merkel, Austria liidukantsler Sebastian Kurz, Pakistani peaminister Imran Khan, Suurbritannia troonipärija prints Charles ja Euroopa Keskpanga president Christine Lagarde.

Saksamaa liidukantsler Angela MerkelFoto: Reuters/Scanpix

Tähelepanu keskmes on kindlasti ka Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi, kes on USA demokraatide arvates oluline tegelane president Trumpi tagandamisprotsessis, mis järgmisel nädalal peaks jõudma USA senatisse.

Kas Thunbergi ja Trumpi teed ristuvad?

Ja loomulikult ei tohi unustada kogu maailmas ülipopulaarset Rootsi noort kliimaaktivisti Greta Thunbergi, kes saabub Davosi teist aastat järjest. Maailma majandusfoorumil on lubanud osaleda ka teine tuntud kliimaaktivist, USA endine asepresident Al Gore, kuid tal tuleb jääda 17aastase Thunbergi varju.

Maailmas oodatakse põnevusega, kas Davosis ristuvad Trumpi ja Thunbergi teed. Nad kohtusid juhuslikult mullu septembris New Yorgis ÜRO peakorteris, kus toimus 60 riigi- ja valitsusjuhi osavõtul kliimatippkohtumine. Kuna Trump suhtub globaalsesse kliimasoojenemisse skeptiliselt, siis saatis Thunberg tema poole eriti kurja pilgu. Fotot ja videot Thunbergi ja Trumpi ootamatust kohtumisest jagati laialdaselt sotsiaalvõrgustikes. „Kui üks pilt ütleb rohkem kui 1000 sõna, siis see pilt ütleb rohkem kui 10 000 sõna,“ kuulutas tookord NowThis News.   

Rootsi 17aastane kliimaaktivist Greta Thunberg Foto: AFP/Scanpix

Majandusfoorumi noorim osaleja on 13aastane Naomi Wadler, kes sai tuntuks relvavägivalla vastu suunatud kampaania korraldamisega USAs.

Hiina saadab tänavu Davosi asepeaministri ja mitu ministrit. Mõnevõrra üllatuslikult loobus osavõtust Prantsusmaa president Emmanuel Macron. Samas tuleb temast ka aru saada, sest Prantsusmaal on viimastel kuudel töötajad streikinud tema reformide vastu ning keerulises sisepoliitilises olukorras on õigem koju jääda.         

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee