Eesti uudised

Tartu neljandaks linnakirjanikuks sai luuletaja, tõlkija ja toimetaja Carolina Pihelgas

Carolina Pihelgas: kõik Tartu linnakirjanikud on väga erineva iseloomuga (6)

Asso Ladva, 15. jaanuar 2020 14:37
PÄRAST LUULETAJAT, LASTEKIRJANIKKU JA ROMAANIKIRJUTAJAT: Tartu neljandaks linnakirjanikuks valiti luuletaja, tõlkija ja toimetaja Carolina Pihelgas.Foto: Aldo Luud
„Tere, linnakirjanik!“ kergitab ajakirja Akadeemia peatoimetaja Toomas Kiho mütsi ja kummardab, kui märkab lillekimbuga piltnikule poseerivat luuletajat ja tõlkijat Carolina Pihelgast. Ilma uudiseid lugemata on Kihol asi selge – Tartu neljas linnakirjanik on just välja kuulutatud.

„Eks see linnakirjaniku amet ongi nagu tühi anum, mida tuleb täitma hakata,“ ütleb Pihelgas. „Kõik senised linnakirjanikud on väga erineva iseloomuga. Kristiina Ehin on luuletaja, Mika Keränen peamiselt lastekirjanik, Vahur Afanasjev on kirjutanud väga mahuka romaani. Mina olen eelkõige luuletaja, alles pärast seda olen ma tõlkija ja toimetaja.“

„Sellest oleks parem rääkida siis, kui midagi juba näidata on,“ annab ta siiski lubaduse. „Ma arvan, et maikuuks Prima Vista kirjandusfestivali ajaks on juba üht-teist valmis.“

Tõlkijana leiab ta, et tõlgete laial skaalal on võimalik Tartu kirjandust linna külalistele tutvustada. Ja ka vastupidi, tuua siia uusi autoreid ja tekste mujalt maailmast. Üks selleteemaline tegu on tal juba valmis pandud, ta on tegutsemas kirjandusfestivali Hullunud Tartu väliskülalistega.

Linnakirjaniku valijate esindaja Berk Vaher tänas kõiki kaheksat autorit, kes sel korral esitasid taotluse saada Tartu ihukirjanikuks. Sel korral oli kandidaate kaheksa, mis Vaheri sõnul nelja aasta peale kõige suurem konkurents. Samas pidi ta tunnistama, et üks taotlus eristus teistest tunduvalt ja nii oli otsust lihtne teha.

Pihelgas tunneb lisaks aunimetusele heameelt ka stipendiumi üle, ikkagi iga kuu tuhat eurot kätte, ei pea kogu aeg kõige argistematele asjadele mõtlema. Pealegi annab selle aasta teises pooles kirjandusjakirja Värske Rõhk peatoimetaja ameti käest ära ja temast saab vabakutseline. Nii et ajaliselt sattus linnakirjanikuks saamine väga õigele hetkele.

Linnakirjaniku valis komisjon, kuhu kuulusid Kirjanike Liidu Tartu osakonna, Eesti Kirjandusmuuseumi, Tartu ülikooli kirjanduse ja teatriteaduste osakonna, Oskar Lutsu nimelise Tartu linnaraamatukogu, Tartu Kultuurkapitali ja linnavalitsuse esindajad. Tartu linna ja Tartu Kultuurkapitali koostöös välja antava stipendiumi suuruseks sel aastal 12 960 eurot, mis makstakse välja igakuiste 1080 euro suuruste  osamaksetena.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee