Maailm

SEKSISMISÜÜDISTUS: kas Bernie Sanders ütles konkurendile näkku, et naisest presidenti ei saa? (13)

Greete Kõrvits, 15. jaanuar 2020 18:45
Pealtnäha nagu vanad sõbrad: Bernie Sanders (paremal) ja Elizabeth Warren õhutsel debatil oma väikesest konfliktist pikalt ei rääkinud. Pildi keskel naeratab Joe Biden, kes hetkel neist mõlemast pisut populaarsem.Foto: Reuters/Scanpix
USA 2020. aasta presidendivalimiste kandidaadid Elizabeth Warren ja Bernie Sanders on seni esinenud pigem tandemi kui kahe konkurendina. Nüüd aga tuli ilmsiks võimalik lahkheli: väidetavalt teatas Sanders kunagi Warrenile, et naisterahvast presidenti ei saa. Sanders eitab, et midagi sellist ütles, Warren aga väidab, et nii tõesti oli. Üks neist kahest olukorra kohta tõtt igatahes ei räägi.

Mõlemad kandidaadid kuuluvad demokraatliku partei presidendikandidaatide esiviisikusse. Tasub mainida, et presidendiks pürgijate read tasapisi ka hõrenevad: ebapiisava toetusprotsendi tõttu teatasid loobumisest California senaator Kamala Harris, endine linnaplaneerimise minister Julian Castro ning kõige hiljutisemana New Jersey senaator Cory Booker. Sanders ja Warren püsivad endise asepresidendi Joe Bideni sabas kindlalt teisel-kolmandal kohal, kusjuures Sandersi edu Warreni ees on suurem.

Igal juhul on Warreni ja Sandersi vahelt nüüd must kass läbi jooksnud. Või õieti, väidetav intsident toimus juba 2018. aastal, mil nad ühel kahetunnisel erakohtumisel presidendivalimisi arutasid. Siis ütelnud Sanders Warrenile otsesõnu, et ühelgi naisterahval 2020. aastal mingit võidulootust pole.

Sanders tõttas ennast kaitsma, öeldes, et pole kunagi midagi sellist väitnud ning et tegemist on Warreni assistentide pahatahtliku väljamõeldisega. Warren aga kinnitas 13. jaanuaril, et just sedasi Sanders talle näkku ütles.

„Täiesti ajuvaba mõelda, et samal kohtumisel, kus Elizabeth Warren mulle teatab, et kandideerib presidendiks, ütlen mina talle, et üks naine võita ei saa,“ pahandas Sanders. „Mida ma küll aga tol õhtul mainisin, on see, et Donald Trump on seksist, rassist ja valetaja, kes võtab sihikule mille iganes sihikule võtta suudab.“

Kas Sanders tegelikult usub, et mõni naine suudaks president Trumpi võita? „Otse loomulikult!“ sõnas ta CNNile. „Lõppude lõpuks sai Hillary Clinton ju 2016. aastal Donald Trumpist kolm miljonit häält rohkem.“ (Sanders viitab siin USA valimissüsteemile, mille kohaselt saab presidendiks kandidaat, kes võidab enim osariike, mitte aga tingimata enim hääli. Oleks süsteem selline, oleks presidendiks praegu Clinton, kes sai tõesti arvuliselt rahvalt rohkem hääli, kuid ei võitnud suuremas arvus osariikides kui Trump. - G.K.)

Ehkki Ameerika meedia võis jätta tõsise tüli mulje, üritas Warren omalt poolt tuld kustutada, kommenteerides, et temal ja Sandersil on ühist rohkem kui erimeelsusi. Siiski on ta Sandersis pettunud. 

14. juunil toimus Iowa osariigis demokraatide debatt, kus kõnealune olukord ka jutuks tuli. Sanders vaidles uuesti tuliselt, et pole midagi sellist öelnud ning kordas ka võrdlust Hillary Clintoni võiduga, öeldes, et vaadates Clintoni tulemust ei saa keegi, kaasa arvatud mõistagi ka tema ise, arvata, justkui poleks naised võimelised USA presidendiks saama. Warren pikalt Sandersile vastu ei vaielnud, meenutades taas, et nad on tegelikult sõbrad ning tuues selle asemel esile oma varasemad võidud. Lisaks tegi Warren komplimendi endale ja teisele debatis osalenud naissoost kandidaadile Amy Klobucharile kui tema järel järgmisele kõige edukamale poliitikule tolleõhtusel laval. Teema jäi debatis põgusaks, kumbki kandidaat väidetavalt juhtunu/mitte juhtunu detaile ei avanud.

Samal teemal

16.09.2019
USA demokraatide debatt: miljardäre ei tohiks olemas olla!