Eesti uudised

Saja-aastane riigikohus: õigusemõistjatel on huumorimeelega kõik korras (6)

Asso Ladva, 14. jaanuar 2020 17:25
PIDULIK AKTUS: Riigikohus tähisas saja aasta möödumist esimesest istungit ning autasustastas õpilaste kaasuskonkursi parimaid ja nende juhendajaid.Foto: Aldo Luud
„Alustame kaelast, sest riigikohtunikul peab tugev kael olema. Et kohtunike pead ei veereks,“ ärgitavad Tartu üliõpilasteatri näitlejad pealtvaatajaid võimlema. Käimas on riigikohtu sajanda aastapäeva tähistamine Tartu raekoja saalis, mis surmigava aktuse asemel pakkus hoopis kelmika etenduse, mis põhines riigikohtu korraldatud kaasuskonkursile laekunud koolinoorte töödel.

„Riigikohus on oma ülesandeid täitnud kohusetundlikult, et inimesed ei peaks kedagi kartma, et ei peaks kartma riiki,“ ütleb Riigikohtu esimees Villu Kõve lühikeses pidupäevakõnes. „Meie kaasuskonkurss näitas, et meie põhiseadus läheb noortele korda, see ei ole mingi vanainimeste asi. Noored tahavad hoida ja arendada õigusriiki.“

Eelmisel aastal juba 15. korda korraldatud kaasuskonkursil pidid kooliõpilased lahendama juhtumeid, millega kohtunikud igapäevaselt kokku puutuvad. Kokku laekus 118 tööd ja nagu ütles halduskolleegiumi esimees Ivo Pilving, oli tänavu töödele seatud sookvoot – peaaegu kõik osalejad olid tüdrukud.

Oma kategooriates tulid võitjateks Cariina Latkin, Valjala põhikoolist, Anna Louise Priks Tartu Jaan Poska gümnaasiumist, Geiri Suur Tamsalu gümnaasiumist, Adelina Rozinfeld Valga gümnaasiumist ning Emma Johanna Rumm Tallinna 21. koolist. Võistluse parimaid töid saab näha siin.

Täpselt sada aastat tagasi – 14. jaanuaril 1920 – andis Tartu raekoja saalis ametivande Eesti riigikohtu esimene koosseis eesotsas Kaarel Partsiga. Riigikohtu esimees Villu Kõve nimetab oma kõnes, et Tartu raekoda on riigikohtule väga tähtis koht, sest lisaks päris esimesele istungile peeti samas saalis ka riigikohtu taasavamisistung 27. mail 1993.

Veel enne koosviibimist raekojas avas Kõve mälestustahvli Jaan Poska gümnaasiumi seinal, kus riigikohus töötas kuni 1935. aastani. Tartlaste seas on see tuntud kui Tartu rahu maja. Samas majas esitleti ka riigikohtu aastapäevale pühendatud postmarki. Kell kuus õhtul kõlab Tartu raekoja tornist Paula Pajusaare loodud kellamäng „Tornitipud“, seegi pühendatud riigikohtu aastapäevale ja meloodia jääb kõlama igal õhtul kuni jaanuari lõpuni.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee