Kommentaar

Juhtkiri | Keskerakonna prillikivi ja teised õiged mehed (17)

Ohtuleht.ee, 14. jaanuar 2020, 18:02
Kuigi Kalev Kallo mõisteti Savisaare-nimelisel sajandi kohtuprotsessil tingimisi vangi, siis pole mõtet spekuleerida, milline olnuks kohtu otsusel Edgar Savisaare enda saatus, kui teda poleks kohtu all olemisest juba varem vabastatud. Väikese vihje saame aga sellega, et kohtu otsusega saab ta arestitud sularaha tagasi ja riik maksab kinni tema õigusabikulud 3237 euro ulatuses.

Ka on kohtu otsus Aleksander Kofkini suhtes korralik kivi nii prokuratuuri kui ka kohtu enda kapsaaeda, sest tema suhtes otsustas kohus kriminaalmenetluse lõpetada mõistliku menetlusaja möödumise tõttu ja riik peab kinni maksma tema 80 tuhande euroni ulatuvad õigusabikulud. Kahe ärimehe õigeks mõistmine kuriteokoosseisu puudumise tõttu ja neile ligi 160 tuhande euro eest õigusabikulude tasumine on aga hind, mida ühiskond peab maksma õiglase kohtupidamise eest. Iseasi, kas prokuratuur vaatab nüüd peeglisse olukorras, kus pärast süüdistajate aastatepikkusi ponnistusi mõisteti neljast kohtualusest süüdi vaid üks, sest ka prokuratuur ilmselt kavatseb õigeksmõistmise edasi kaevata.

Kas aga Kallo astub riigikogust tagasi või vaidlustab kohtuotsuse ülejäänud kahes kohtuastmes ja venitab sellega kuni riigikogu koosseisu volituste lõpuni? Küsimus sai kohe vastuse, sest tema kaitsja lubas otsuse ringkonnakohtusse edasi kaevata. Et Kallo on vähesest häälekogumisvõimest hoolimata Keskerakonnale oluline isik, kinnitab tema platseerumine valimisnimekirjas sedavõrd kõrgele kohale, mis tagas praegu 71aastase poliitiku pääsu kõigest 289 häälega riigikokku.

Kallo puhul aga kerkib siiski küsimus, et kui kohtu silmis pole tegu prillikiviga, siis kas ta nii Keskerakonna kui ka iseenda silmis on endiselt piisavalt puhas, jätkamaks riigikoguliikme auväärses ametis. Seaduse järgi lõpevad riigikogu liikme volitused enne tähtaega, kui jõustub süüdimõistev kohtuotsus. Ester Tuiksoo lahkus riigikogust pärast riigikohtu süüdimõistvat otsust, samas pole keelatud ametit maha panna ka pärast esimest kohtuastet. Savisaare taagast vabaneda püüdev Keskerakond on valiku ees, kas peetakse oluliseks, et poliitika mitte ainult ei oleks puhas, vaid ka näiks puhtana.

Kas see on lõpp? See ei ole lõpp. Kõik kestab edasi.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee