Maailm

Boris Johnson ei luba šotlastel iseseisvusreferendumit korraldada (10)

Greete Kõrvits, 14. jaanuar 2020 19:00
Pildil naeratavad Johnson ja Sturgeon küll sõbralikult, ent poliitilised suhted on Šotimaa nõudmiste taustal üsna jahedad.Foto: Reuters/Scanpix
Brexiti ehk Suurbritannia euroliidust lahkumise taustal on Šotimaa silmis muutunud tingimused, mille najal otsustas rahvas 2014. aastal ikkagi ühtse kuningriigi osaks jääda. Šotlased tahaksid uuesti hääletada selle üle, kas iseseisvuda või mitte, valitsus aga ei taha seda neile kuidagi lubada. Šotimaa juhi sõnul on Londonil otsas põhjendused, miks nende rahvas suure riigi üheks osaks peab jääma.

Šotimaa rahva enamus hääletas 2016. aasta Brexiti referendumil Euroopa Liitu jäämise poolt. Kaks aastat varem toimunud iseseisvusreferendumil aga andsid šotlased mõista, et soovivad jääda Ühendkuningriigi osaks. Tulemuseks oli 45 protsenti iseseisvuse, 55 kuningriiki jäämise poolt. Euroliit oli üks näiteid, mida ÜKsse jäämise pooldajad iseseisvuslastele vastuväitena esitasid: ega me sinna jää, kui suurest riigist lahku lööme. Peaksime otsast peale alustama ning liitumisavalduse tegema. Algaks hirmus sekeldamine, mis võtab liiga palju ressursse, kui võiksime jääda ühtseks nii riigi kui Liiduga.

Kuid selline mõte pole valitsusele ning selle juhile Boris Johnsonile meeltmööda. 14. jaanuaril ütles peaminister Šotimaale otsesõnu ära: ta ei anna Sturgeonile referendumi korraldamiseks volitusi. Oma kirjas meenutab Johnson Šotimaa 2014. aasta lubadust, et toonane iseseisvusreferendum jääb ainsaks ning selle tulemus lõplikuks. Kirjast ei puudunud ka väike torge. „Veel üks iseseisvusreferendum pikendaks poliitilist stagnatsiooni, mis Šotimaad viimasel kümnendil vaevab, milles šoti koolid, haiglad ja töökohad jääksid jälle tahaplaanile, sest käima hakkaks valimiskampaania Ühendkuningriigist eraldumise nimel,“ kirjutas Johnson.

Šoti esimene minister ei jäta asja sinnapaika ja vastas kohe, et eitav vastus šotlasi ei heiduta. Teda toetavad ka šoti leiboristid (Sturgeon ise juhib Šotimaa kohalikku ning ka populaarseimat Šoti rahvusparteid). Oma vastuses süüdistab Sturgeon peaministri koduparteid: „Toorid on hirmust kanged, et Šotimaal on õigus oma tuleviku osas ise valikuid teha!“ Lisaks pole valitsusparteil tema sõnul enam mingeid häid argumente riigi koospüsimise toetamiseks.

Samal teemal

03.10.2019
Šotimaal nõuavad meeleavaldajad iseseisvust