Krimi

Savisaare protsess: Kallo mõisteti süüdi, Tuulberg ja Kunman õigeks (97)

Viljar Voog, Johanna Kuusk, Triinu Laan , 14. jaanuar 2020 09:45
Foto: Erki Pärnaku
Harju maakohus langetas teisipäeval otsuse, millega mõistis Keskerakonna eksjuhi Edgar Savisaare korruptsioonikaasuse osalistest süüdi vaid Kalev Kallo. Vello Kunman ja Aivar Tuulberg tunnistati õigeks. 

Prokuratuuri esindaja Taavi Perni sõnul plaanivad nad ilmselt kohtuotsuse vaidlustada. „Seda saab teha alles pärast kohtuotsuse terviktekstiga tutvumist,“ lisas ta.

Ärimees Alexander Kofkini suhtes lõpetas kohus kriminaalasja mõistliku menetlustähtaja möödumise tõttu.

Ärimehed Aivar Tuulbergi ning Vello Kunmani mõistis kohus Edgar Savisaarele altkäemaksu andmises õigeks kuriteokoosseisu puudumise tõttu. Prokuratuuri sõnul ei ole päris selge, miks kohus leidis, et süüdistatute tegudes ei ole kuriteokoosseisu, kuna kohtu kommentaar oli sellel teemal väga napp ja piirdus vaid olukorra nentimisega. „Seda, miks nad kuriteokoosseisu inimeste tegudes ei tuvastanud, nad ei avaldanud,“ sõnas Pern.

Kohtus praegu õigeks mõistetud Tuulberg oli enda sõnul juba algusest peale sellist tulemust oodanud. „Tegelikult on kolm ja pool aastat olnud teil toimik olemas ja te ei ole viitsinud seda lahti võtta ja lugeda,“ sõnas ta ajakirjanikele. „Ma teadsin, millega see lõpeb. Eestis on siiski võimude lahusus ja kohus on sõltumatu,“ kommeteeris ta. Prokuratuuri edasikaebamine ei oleks talle üllatus. „Ma usun, et maksumaksja raha põletamine ei ole olnud prokuratuurile probleem,“ sõnas ta.

Teisipäevase otsusega kohustas kohus riiki tasuma ka Kunmanile, Tuulbergile, Kofkinile ja Savisaarele nende advokaadikulusid kogusummas peaaegu 240 000 eurot. Lisaks tagastatakse Savisaarele temalt konfiskeeritud 80 000 eurot.

Kunmani kaitsjal Paul Keresel on enda sõnul hea meel, et kõik ärimehed, keda selle kohtuasjaga on juba aastaid avalikkuse ees mustatud, pidasid ikka vastu ja mõisteti õigeks. „Ma arvan, et see on märgiline otsus. Vello Kunman eitab kategooriliselt seda, et ta on Savisaarele midagi pakkunud või temalt midagi palunud. See on mingi Villu Reiljani väljamõeldis. Kui prokuratuur selle asja edasi kaebab, siis oleme sunnitud sellega edasi minema, aga samas saab prokuratuur otsustada, kelle otsuse nad edasi kaebavad, ja ma loodan, et nad otsustavad Kunmani osas seda mitte teha. Tegelikult ei oleks see tark, kuna Kunmani puhul saab mõistlik menetlusaeg varsti otsa. Prokuratuur tahab sellest teha mingit suurt kohtuasja, kus on Eesti ärieliit koos Savisaarega. See on PR mõttes tõesti hea, aga Vello Kunman on selle pärast pidanud kogu asjaga kaasa lohisema,“ kommenteeris Keres.

Prokuratuur seletas, et Kalev Kallo mõisteti süüdi altkäemaksu vahendamises ehk kohus nõustus, et ta on Edgar Savisaarele vahendanud Hillar Tederilt altkäemaksu. Kohtuasja valguses ei teadnud Kallo veel öelda, mis saab tema riigikogusaadiku kohast. „Kui kohtuotsus jõustub, siis vaatan edasi,“ sõnas ta ajakirjanikele.

Kalev Kallo tunnistati süüdi altkäemaksu võtmisele ja andmisele kaasa aitamises ja altkäemaksu vahendamises. Talle mõistetud ühe aasta ja kuue kuu pikkust vangistust ei pöörata täitmisele, kui Kallo ei pane kahe aasta pikkuse katseaja jooksul toime uut tahtlikku kuritegu. Kalev Kallolt mõisteti menetluskuludena välja 876 eurot. Keelatud annetuse tegemise episoodis mõisteti Kalev Kallo õigeks. Menetluskuludena mõisteti temalt välja 876 eurot. Keelatud annetuse tegemise episoodis mõisteti Kallo õigeks.

Vello Kunman tunnistati altkäemaksu andmise süüdistuses õigeks ja mõisteti Eesti Vabariigilt välja tema kantud õigusabikulud summas 39 310.57 eurot.

Aivar Tuulberg tunnistati altkäemaksu andmise süüdistuses õigeks ja mõisteti Eesti Vabariigilt välja tema poolt kantud õigusabikulud summas 116 269.72 eurot.

Aleksander Kofkini suhtes otsustas kohus kriminaalmenetluse lõpetada mõistliku menetlusaja möödumise tõttu ja mõista Eesti Vabariigilt tema kasuks välja õigusabikulud summas 79 197 eurot.

Kohus vabastas aresti alt Edgar Savisaarele kuuluva sularaha summas 80 000 ja see kuulub talle tagastamisele kohtuotsuse jõustumisel. Samuti mõistis kohus Eesti Vabariigilt Savisaare kasuks välja tema kantud õigusabikulud summas 3237 eurot

Riigiprokuratuur alustas 2014. aastal kriminaalasja, uurimaks toonase Tallinna linnapea Edgar Savisaare võimalikku ebaseaduslikku tegevust ja võimalikke altkäemaksukuritegusid. Menetluse raames uuriti ka etteheiteid, et Savisaar on toime pannud rahapesu ning omastanud Tallinna linna vahendeid.

Kohtuprotsess algas Harju maakohtus 2017. aasta 12. juunil, kui kõik süüdistatavad kinnitasid, et nad ei tunnista end süüdi. Vaid ekspoliitik Villu Reiljan võttis süü omaks ning tema osas lahendas kohus süüasja kokkuleppemenetluses.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee