Juhtkiri

Juhtkiri | Kõik roolijoodikud kontrolli alla (16)

Ohtuleht.ee, 13. jaanuar 2020 19:08
Saaremaa kolme hukkunuga liiklusõnnetus paneb, nagu alati sellistel puhkudel, küsima, kas traagiliste tagajärgede ärahoidmiseks on piisavalt tehtud. On tõsiasi, et pidevatest hoiatustest ja karmistunud karistustest hoolimata on igal nädalal kümnete roolijoodikute tabamine rutiin, mitte erand.

Ka Saaremaa roolijoodik oli joobes juhtimisega varem mitte lihtsalt vahele jäänud, vaid selle eest ka korduvalt kohtulikult karistatud, algul arestiga, seejärel tingimisi vanglakaristusega. Mida teha aga juhul, kui selline mõjutamine ei takista ka edaspidi purjuspäi rooliistumist?

Kuigi esimene reaktsioon oleks karistuste karmistamine, ei saa sedasorti muudatusi teha emotsioonide ajel. Endine justiitsminister Urmas Reinsalu on äsja nurisenud, et tema mõne aasta taguse karistuste karmistamise paketi vastu tekkis ametnike ja osa poliitikute ühisrinne – süvariik näitas hambaid. Kuid hoolimata korduvroolijoodikute autode konfiskeerimisest pole roolist tabatud purjutajate arv sugugi vähenema hakanud, püsides viimase kümne aasta vältel stabiilselt 6000–8000 vahel. Tingimisi karistamise asemel vangipanek takistaks joobes juhti ajutiselt küll liiklusse sattumast, kuid vabanedes ei pruugi ta harjumused olla muutunud.

Kui Eesti soovib olla Põhjamaa, siis Soomes ja Rootsis, aga ka teistes ELi riikides on edukalt kasutusel autode alkolukud. Eestis kasutavad neid rutiinselt juba suured bussifirmad. Teiste maade kogemus näitab, et tegu on ennetava abinõuga, meie aga keskendume tabamisele ja tagantjärele karistamisele – tegu on põhimõtteliselt erineva lähenemisega.

Kui keegi arvab, et alkoluku kasutamine on karistuse asemel liiga leebe variant, siis Euroopa kogemus ütleb, et selle kasutamine hoiab ära auto joobes juhtimise juhtusid ning vähendab ka joomist. Tegu on alternatiiviga juhtimisõiguse äravõtmisele, mis arvestab isegi seda, et absoluutne sõidukeeld muudaks bussiliikluseta maapiirkondades elamise võimatuks. Samas on alati oht, et selline pehmem, kuid tulemuslikum lähenemine võib edukalt töötada küll lääneriikides, kuid mitte Eestis. Nii et Saaremaa juhtumi puhul tuleb küsida, kuidas lasti asjadel kontrollimatult nii kaugele areneda, kui oli teada, mis mehega tegu. Ei jooda ju üksinda ning pealtnägijad peaksid takistama joomast rooli taha asumast, mitte aga vilgutama maanteel vandeseltslaslikult tulesid, hoiatades kihutajaid ja joodikuid politseipatrullide eest.

REKLAAM JA KUULUTUSED

reklaam@ohtulehtkirjastus.ee