Maailm

PAAVSTIDE VASTASSEIS: kas preestrid peaksid elama tsölibaadis või mitte? (8)

Toimetas Greete Kõrvits, 13. jaanuar 2020 18:07
Pildil tervitavad Franciscus (vasakul) ja Benedictus XVI üksteist küll sõbralikult, ent nende erinev lähenemine usuasjadele on üldteada.Foto: Osservatore Romano/Handout via Reuters / Scanpix ROMANO
Ekspaavst Benedictus XVI hoiatab oma järeltulijat, et too ei lõdvendaks tsölibaadinõuet katoliku preestritele. Franciscus aga muretseb, et kui ta mõnes vähemasustatud piirkonnas abielumeestel preestriametit pidada ei luba, polegi kedagi, kes seal kirikuid veaks.

BBC kirjutab, et küsimus on mitmes Ladina-Ameerika, täpsemalt Amazonase piirkonna kirikus, kuhu preestreid väga keeruline leida. Oktoobris toimunud katoliku piiskoppide kohtumisel arutasid tähtsad kirikutegelased Amazonase kirikute saatust ning selle tulemusel valmis ettepanek: mis siis, kui ikkagi lubaks erandkorras sealkandi kirikuid juhtida ka abiellunud meestel? Nii selle kui mitme teisegi ettepaneku üle lubas paavst Franciscus mõtiskleda ning oma otsused peagi teatavaks teha.

Katoliku preestrid peavad teatavasti andma tsölibaadivande, mida piibel küll otsesõnu ei nõua, ent on viimased 900 aastat kiriku traditsiooniks olnud. Eeskujudeks tsölibaadielus on apostel Paul ja Jeesus Kristus ise. Mõte selles, et preester täielikult jumalale pühenduks ega oleks oma rajalt kõrvale kallutatud maiste toimetustega nagu perekond, lapsed ja naine.

Oma hiljuti ilmunud raamatus teeb 92aastane Benedictus XVI selle idee täiesti maha. Paljud ettepaneku kriitikud kardavad, et see on vaid ettekääne, mis avab ukse peagi kogu kirikus aset leidva uuenduskuurini, mille tagajärjel võib iga mees (tulevikus äkki veel nainegi!) preestriks hakata. Tasub samas meenutada, et Benedictus tegi ise 2013. aastal küllaltki ebatraditsioonilise sammu kui ametist loobus.

Paavst Franciscus pole ekspaavsti kriitikale vastanud, küll aga andnud mõista, et saab aru Amazonase piirkonnas kasvava kiriku vajadustest. Ilmselt teeb ta oma otsuse selles küsimuses lähikuude jooksul. Vatikan üldiselt on Benedictuse sõnavõtust üllatunud, sest ehkki ta pole ametlikult mingit vaikimisvannet andnud, pole kiriku silmis temal enam erilist õigust avalikult Vatikani tegemiste kohta arvamust avaldada. Loobununa Pühast Toolist loobus ta selle vaatevinkli kohaselt ka oma autoriteedist. Kahe paavsti erinevad vaated pole aga samas üllatuseks vast kellelegi.