Poliitika

Riigikogu uus aasta algas kohe skismaga: koalitsioon jäi vaid ühe häälega peale! (46)

Viljar Voog, 13. jaanuar 2020 16:36
RiigikoguFoto: Stanislav Moškov
Talvevaheaeg on läbi ka Toompeal: riigikogu kogunes täna 2020. aasta esimesele istungile. Mida esmaspäeval ette võtta? See küsimus ajas istungisaalis arvamused lahku.

Tüliõunaks kerkis riigikogu juhatuse tänaseks esitatud päevakord. Parlamendi ette oli esmaspäeval lubanud tulla kolm ministrit – Jüri Ratas, Mart Helme ja Tanel Kiik – et vastata rahvasaadikute arupärimistele. Nende vastuste vahele pistis juhatus aga ühe seaduseelnõu (Väljasõidukohustuse ja sissesõidukeelu seaduse ja välismaalasele rahvusvahelise kaitse andmise seaduse muutmise seaduse (massilise sisserände tõkestamine) eelnõu) esimese lugemise.

Otsus ärritas (peaasjalikult) opositsioonisaadikuid: esmaspäev on riigikogus traditsiooniliselt arupärimistele vastamiseks. Eelmise koosseisu ajal võeti küll vastu muudatus, et esmaspäeval võib ette võtta ka eelnõusid, aga selle otsuse ajal põhiseaduskomisjoni kuulunud Jevgeni Ossinovski (sotsid) tõi välja, et selle eesmärk on päeva sisustada juhul, kui arupärimistele vastamisi kavas pole. Praegu sündis aga olukord, kus esmaspäevase istungi päevakorras on kuus punkti, terve ülejäänud nädala peale aga vaid viis.

Miks nii läks, pole vaja pikalt analüüsida: seaduseelnõu, mida tuleb ette kandma siseminister Mart Helme, on paigutatud esmaspäeval kolmandaks punktiks ja sellele järgneb kohe Helme vastus arupärimisele prokuratuuri sõltumatuse kohta. Seega saab EKRE juht tappa kaks kärbest ühe hoobiga.

Hanno Pevkur (Reformierakond) tuli välja aga konkureeriva ettepanekuga – et nii arupärimised kui ka eelnõu saaks piisavalt tähelepanu, võiks teise lükata teisipäevasele istungile. Arutelu teema üle läks nõnda tuliseks, et istungit juhtinud Henn Põlluaas (EKRE) pidi kõrval istuvalt riigikogu ametnikult nõu pärima: „Kuidas ma küsin seda?“ Lõpuks Pevkuri ettepanek läbi ei läinud ja spiiker Põlluaas pani hääletusele päevakava etteantud kujul kinnitamise.

Siis läks alles õige trall lahti. Algul näis minevat nii nagu ikka – päevakava kinnitamine on rutiinne ja rohelist nuppu vajutati rohkem kui punast. Ühel hetkel märkasid aga ilmselt mitmed algselt heakskiidu andnud opositsioonisaadikud, et hääletus on tasavägisem, kui oodatuks ja muutsid oma otsust. Võitu siiski ei saadud: lõpuks kinnitati päevakava õhkõrna vahega 41 : 40!

Rutiinne hääletus päevakorra kinnitamiseks läks ootamatult nugadele. Foto: Kuvatõmmis/Riigikogu

Koalitsioonist jätsid hääletamata Viktoria Ladõsnkaja-Kubits ja Mihhail Lotman Isamaast ning Aadu Must, Erki Savisaar, Marko Šorin, Oudekki Loone, Andrei Korobeinik, Marek Jürgenson, Mihhail Stalnuhhin, Marika Tuus-Laul ja Natalia Malleus Keskerakonnast, opositsioonist Annely Akkermann ja Siim Kallas Reformierakonnast.

Hääletamata jätmine ei näita tingimata saadikute meelsust tiheda päevakava või Põlluaasa käitumise suunal. Teema tõstatus nõnda ootamatult, et riigikogulased võisid sel hetkel ka Toompea lossi peal laiali olla.